# Vildkaninen
Author: Tina-A

Vildkaninen _(Oryctolagus cuniculus)_ tillhör familjen hardjur. Tillsammans utgör hela familjen hardjur 44 olika arter som delas in mellan kanin![](/Sites/794166aa-a584-4880-adc2-cd68acb4eb25/65990_84527568.jpg) och hare och det som är karakteristiskt för alla hardjur är de långa kraftiga bakbenen. De påminner mycket om haren men är mindre och har mindre öron och ben. Hararna har också svarta öronspetsar, vilket vildkaninen inte har. De är små och väger ca 1-2 kg. Vildkaninen har 5 tår på framtassarna och 4 tår på bakbenen. Den vanligaste färgen på vildkaninerna är brungrå.

Vildkaninen är i huvudsak gräsätare men äter också örter, buskar, knoppar, frön, bär, rötter och andra växter de får tag på. Eftersom kaninerna finns över hela världen, oavsett klimat, varierar födan lite beroende på vart kaninen lever.

De började hållas som husdjur för ungefär 2000 år sedan. De kaniner som finns på många platser i vissa städer är förvildade tamkaniner, och dessa härstammar alltså inte direkt från vildkaninerna.

Vildkaninen parar sig vanligen under tiden februari-augusti och får ungefär 4-6 ungar per kull. De går dräktiga i ca; 30 dagar och därefter föds ungarna, precis som tamkaninerna, blinda och nakna. Kullarna föds i speciella bohålor, eller gryt, som kaninhonan gräver strax innan ungarna ska födas. Hon klär boet med gräs och päls. Ögonen öppnas efter 10 dagar och efter 5 veckor klarar sig ungarna själva. En vildkanin får ungefär 4 kullar per år.

Källor: [http://www.jagareforbundet.se/viltvetande/kortaartfakta/vildkaninkortom.asp](http://www.jagareforbundet.se/viltvetande/kortaartfakta/vildkaninkortom.asp)

[http://home.swipnet.se/~w-77537/kvild.htm](http://home.swipnet.se/~w-77537/kvild.htm)

[http://privat.infocenter.org/stensnas/fo/fakta/klovvilt/Vildkaninen.html](http://privat.infocenter.org/stensnas/fo/fakta/klovvilt/Vildkaninen.html)

## Comment 1
Author: KajsaM

Jättebra artikel Tina :)

## Comment 2
Author: Tina-A

Tack :) Lite orolig för att den blev för kort, men hittar man något kul kan man ju alltid lägga till det i efterhand!

## Comment 3
Author: KajsaM

Precis ;) Vi vill ha många artiklar ;)

## Comment 4
Author: Lotta_A

Wow vilken bra medarbetare jag har! Spännande artikel :D

## Comment 5
Author: Cherry

Bra artikel! Kul att läsa

## Comment 6
Author: KajsaM

\*putt\*

## Comment 7
Author: twilight

Älskar att läsa era artiklar :D

## Comment 8
Author: callo

väldigt bra:) men saknade lite hur de lever i kolonier etc.

## Comment 9
Author: Tina-A

putt

## Comment 10
Author: Thumper-KG

Det finns en bra artickel om vildkaninen kontra tamkaninen i senaste numret i KU.

## Comment 11
Author: Pinacoladas

jättebra Tina ;)
