# Tycker du det är okej?
Author: Jojsan

Om vi säger att man har en icke renrasig hona och hane. De har härstamningsbevis, har inga defekter i släkten och har bra temperament.

Tycker du att det är okej att para dessa 2 kaniner med varandra **en gång** om syftet är att pröva på uppfödning för att se om det är något man tycker om?

## Comment 1
Author: Jojsan

Jag tycker det är okej men då ska föräldrarna ha härstamningsbevis och det ska inte finnas defekter i släkten.

Kaninerna ska självklart också ha bra temperament, de får inte vara aggressiva eller liknande.

Man borde ju få pröva på uppfödning en gång, för att se om man vill fortsätta med det i framtiden. Det är ju ett + om man har renrasiga kaniner men man även om man har icke renrasiga med härstamningbevis.

Fast jag tycker att det räcker att man prövar på en gång. Fler gånger tycker jag inte är nödvändigt (en gång då minst en unge överlever till 8 veckor).

## Comment 2
Author: twinnie

Ja, det är okej. Om man vet vad man gör. Däremot är det inte okej enligt mig att sätta ihop två kaniner (även om de har härstamningsbevis osv.) utan att veta ett skvatt om avel.

## Comment 3
Author: Taci

Ja, det tycker jag är helt okej. Vet man inte helt hundra om man vill bli uppfödare så känns det ju "onödigt" att köpa in en riktigt fin avelshona tex. Bara man känner att man har kunskap nog att klara av det, för det bör man ju ha även om man bara tar en kull.

## Comment 4
Author: Jojsan

Ja, precis. Man bör ha läst på mycket om avel innan. Man ska veta vad man gör.

## Comment 5
Author: Lans

Japp. Håller med #3. Bara man vet vad man gör.

## Comment 6
Author: PRO_Anders

Nej, det tycker jag inte.  
  
Har man för avsikt att "bara" ta en kull, så är det förkastligt.  
Parar man en hona så "startar" man hennes biologiska cykel, och hon vill ha fler kullar därefter.  
Sen är det inte säkert att den första kullen blir bra, eftersom förstföderskor inte vet exakt vad som händer, och det kan ställa till problem, som dödfödda ungar, avbitna öron o.s.v.  
  
Allt beroende på ras och individ.

## Comment 7
Author: Jojsan

#6 jag har hört att det är en myt det där att man startar honans cykel.

## Comment 8
Author: PRO_Anders

#7: Ja, jag har också hört att det är en myt.  
  
Men eftersom vi försöker efterskapa ett naturligt liv för våra kaniner, liknande de vilda/fria kaninerna har, så ingår parningar i det livet med ett par gånger om året.

## Comment 9
Author: Jojsan

#8 ja, i det vilda parar de väl varandra stup i kvarten.. Men jag tror ändå inte honan får ett behov av att bli parad flera gånger..

## Comment 10
Author: Taci

#8, tycker du då att alla bör para sin hona ett par gånger om året, så hon får ett "naturligt liv"?

## Comment 11
Author: twinnie

Njae, jag tror inte alls på det där med den "Biologiska cykeln" ..

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Ja, det är okej. Man är ju inte tvungen att föda upp kaniner hela tiden, utan man kan ju först se om man orkar med avel och kaninungar ^^

## Comment 13
Author: Pinacoladas

Håller med Twinnie i allt hon har skrivit här!

## Comment 14
Author: PRO_Anders

#9, 10: Ja det tycker jag, allternativt sterilisera honan så hon inte löper risken att få livmodercancer, men det är kanske också en myt...

## Comment 15
Author: Taci

#14. Okej, då skulle vi få ett väldans överskott på kaniner, om dom paras hejvilt..

## Comment 16
Author: Jojsan

#14 Precis som taci säger... då skulle det vara kaniner överallt.. Massor hade blivit utsläppta eller avlivade pga platsbrist, tidsbrist m.m..

## Comment 17
Author: Elina.

#15, 16: Menade inte anders att om man en gång parar sin hona, så ska man även para fler gånger alternativt sterilisera honan. Tar man ingen kull så startar man inte "den biologiska cykeln" och behöver därmed inte ta kullar efter henne.

Nu vet jag inte om det var så anders menade, men jag tolkade det iaf så som jag förklarade ovan.

## Comment 18
Author: Taci

#17, jag frågade om han tycker att Alla bör para sin kanin ett par gånger om året, o fick då svaret "_Ja, det tycker jag, alternativt sterilisera honan_". Fast jag förstår inte hur man kan tycka att man ska försöka efterskapa ett naturligt liv för honan, o tycka att sterlisering är ok. Sterilisering är lika onaturlig för kaninhonan som att bara ta en kull o sen aldrig någon mer. Nej, mer onaturligt förresten ^^

## Comment 19
Author: Tina-lin

Jag tycker det är helt okej så länge man läst på om avel och kanske har en uppfödare bakom sig. Alternativt kanske man kan prata med sin uppfödare och fråga om man inte kan få låna en hona av uppfödaren som blivit parad för att se hur det är. Då har man ju samtidigt stöd av sin uppfödare.  
  
Det gjorde min familj när jag var liten. Uppfödaren hade väldigt många kaniner och blev väldigt glad över att vi ville göra så. Hon skötte försäljningen sen och kaninungarna blev otroligt tama eftersom vi endast hade honan och ungarna.  
  
Sen håller jag med till viss del om den biologiska klockan. Jag märker på min äldsta hona att hon under vissa perioder "vill" ha ungar igen och lever upp när hon får ungar (hon vill inte ha sällskap, hon hatar honor och så fort hon blivit parad vill hon inte ha att göra med hanar heller...) Men detta tror jag går "över" efter ett tag. För man avlar ju inte hur länge som helst på en hona, även om så sker i det "naturliga" livet.  
  
Men att sterilisera är inget jag skulle göra, risken att det tillstöter komplikationer under eller efter operationen är alldeles för stor. Den vanligaste dödsorsaken idag bland kaniner är övervikt och inte cancer.

## Comment 20
Author: Bejja

#19 Tycker samma!

## Comment 21
Author: Emma_B

Jag tycker att det är helt okej, vf skulle inte just den honan få kull bara för hon är icke renrasig!?

## Comment 22
Author: PRO_Anders

**#15, 16:** Förstår inte vad det har med TOPIC att göra!!!

Frågan gällde: "Tycker **du** det är Okej?" Och jag svarade NEJ, o.s.v.

**#18: ALTERNATIVT** skrev jag, djävla käbblande!!!

## Comment 23
Author: Taci

#22, jag "käbblar" inte, jag diskuterar, trodde det var det forum var till för, men jag hade visst fel. Ska aldrig ta upp en diskussion med dig igen, för det leder ingenvart ändå.

## Comment 24
Author: PRO_Anders

**#23:** Missförstå mig inte nu..det var inget personligt mot dig.  
  
Vill du ta upp en diskution med mig, så skapa en egen tråd om ämnet, eller PM:a. Använd inte andras trådar..  
  
JAG svarar "trådskaparen", och inte på andra inlägg i samma tråd.  
  
(Mitt bidrag till **STRIKT TOPIC**, så att inte trådarna ballar ur med en massa onödigt trams, som bara leder till osämja)

## Comment 25
Author: Naaathaaa

Njae, jag tycker inte det skulle inte vara rätt faktiskt!

## Comment 26
Author: Taci

#24, svarar inte på andra inlägg i samma tråd? Nähe, ok, du har ju skrivit många svar till andras inlägg i den här tråden tex.

## Comment 27
Author: Jojsan

#22 okej, alla tycker olika.

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Vad spelar det för roll om kaninen har härstamingsbevis eller inte om man vet att kaninen själv är frisk och kommer från en frisk släkt?

## Comment 29
Author: Jojsan

#28 ja om man vet att den kommer från en frisk släkt utan defekter..
