# Mat
Author: LittleRed

Hej

Min kanin råkade snappa åt sig en liten vindruva. Nu undrar jag om det är farligt för kaniner att äta det, jag har inte läst någonstans att det ska vara det, men jag har inte heller läst att det ska vara bra. Och medan jag ändå håller på, så gärna några tips på frukt och grönt de brukar gilla. Jag är lite osäker på hur mycket och av vad, de ska ha varje dag. Nova är lite drygt 2 månader.

## Comment 1
Author: LittleRed

Glömde säga att hon älskade vindruvan! Det sa slurp!

## Comment 2
Author: teddykaniner

Hej!

Det är ingen fara!(enligt mej)Min kanin (den ena) har också ätit en vindruva och inget hände!

mvh.Jenny

## Comment 3
Author: emmsaaan

Det är nog ingen fara :)

## Comment 4
Author: Clariiz

vindruvor är inte farligt för kaniner :)

## Comment 5
Author: LittleRed

Okej, vilken tur! Kan man ge henne det ibland då? Eftersom hon verkade tycka så mycket om det?

## Comment 6
Author: Clariiz

#5; Jadå :) Inte allt för mycket bara =)

## Comment 7
Author: LittleRed

Okej, det är en sak jag har undrat över. HUR stora bitar ska man ge dem? Nu när hon är liten? Morot t.ex. i cemtimeter? :) Jag läser bara att man inte ska ge mycket, men hur mycket är mycket, och hur lite är lite? När man ska vänja dem vid nya saker?

## Comment 8
Author: Clariiz

Ska du vänja henne vid nya saker ska det går jätte långsamt specielt när hon är så liten.

När jag vänjer mina kaniner vid något nytt ger jag bara i pyttesmå bitar, en tredjedels vindruva ungefär, eller nån centimeter av morot. Ett blad av persiljan eller så. Jag är kanske lite väl försiktigt, men skynda långsamt och ta gärna en sak i taget så ska du slippa diaré och liknande :)

## Comment 9
Author: LittleRed

okej tack :)

## Comment 10
Author: Tina-A

Clara har ju redan svarat :) Men du kan läsa vår artikel som heter "[Frukt, grönsaker och ätliga växter](../Articles/Read.aspx?ArticleId=769d1939-5a31-4e8c-a74b-fe690ae5aef2 "http://www.kanin.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=769d1939-5a31-4e8c-a74b-fe690ae5aef2")" så kanske du får lite tips om vad man kan ge!
