# BUR!
Author: flikkan

Ska ju bygga en till utebur snart så vill ha en massa tips. Buren ska stå på marken så Kaninerna kan äta av gräset. Den ska ha två våningar med Ett stort hus där uppe och en liten "viloplats" där nere ska det finnas en liten lucka som man ska kunna ha öppen så kaninerna kan gå ut i sin "trädgård"  ( Hage )    

Glömt något? Skriv gärna vad det ska vah för mått. om du har tips om annat när jag ska bygga buren. Allt från isolering till leksaker :P  Så in med en massa tips och ideer :P 

Tack på förhand!

## Comment 1
Author: breidablick-kaniner

Jag tror att minsta måtten är 100x50x50. Jag är ej helt säker.

Jag tycker att du ska göra en överskådlig ritning över hur buren ska se ut. Sätt dig ned och fundera en stund. När jag har byggt bur så har jag användt mig av plywood, och en "stomme" av lister som jag har skruvat fast plywood skivorna på.

Jag har sågat skivorna med sticksåg, och borrat med ganska långa sruv, kommer inte ihåg hur många millimeter. Prata med en kunnig vuxen eller kanske träslöjdslärare för utterligare tips!

Och jo, Ett suuuuperbra tips som man sparar mkt tid med är att använda arbetsbockar som ben till buren, vet ej om det funkar med buren som du ska bygga men det är supersmart, man bara skruvar fast dem innefrån.

**Lycka till** och Pm:a om det är något!

## Comment 2
Author: MarHai

100x50x50 är minsta måtten för kaniner under 3 kg.  
Kolla artikeln "allmänna skötselråd".

## Comment 3
Author: flikkan

tack för råden :P

## Comment 4
Author: flikkan

putt

## Comment 5
Author: flikkan

puuuuutt

## Comment 6
Author: flikkan

putt

## Comment 7
Author: Tindra1

putt

## Comment 8
Author: sputtnick_plexus

putt

## Comment 9
Author: flikkan

putt

## Comment 10
Author: emms

lägg in en ritning så kan vi säga om nått behöver förbättras?

## Comment 11
Author: flikkan

Hittat en bild på en sida ... kommer inte på vad den heter men dom säljer burar det företaget. Men man får inte lägga ut en bild på en utav deras burar här vah?

## Comment 12
Author: breidablick-kaniner

Gör en prinstscreen eller en länk![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 13
Author: flikkan

ok :P   Tänkte det e ju bäst att fråga så man nt gör ngt oagligt :P

## Comment 14
Author: breidablick-kaniner

Ja det är bättre att tänka till innan än efter ;)

## Comment 15
Author: flikkan

[http://grand-prix.se/product\_info.php/products\_id/4817](http://grand-prix.se/product_info.php/products_id/4817)

Vet inte om det blev så bra menmen.. :P Hoppas ni ser bilden iafl

## Comment 16
Author: flikkan

Så vill jag ha min bur. Ser den bra ut?

## Comment 17
Author: emms

:o jag satt nyss och skissade på en sån bur på paint laddar upp bilden här. inte världens finaste men ändå :p

## Comment 18
Author: Jennie104

Typ såhär eller?

Gjorde snabbt

## Comment 19
Author: flikkan

Japp =)       Så tänkte jag att på övrevåningen så är det ju ett Stort hus. Där jämte tänkte jag ha Toaletten :P

## Comment 20
Author: emms

#17 fast med tak då :p

## Comment 21
Author: flikkan

hehe :P     Förstog det

## Comment 22
Author: Jennie104

19# Har du en ritning? Om du vill kan jag rita en åt dig ;)

## Comment 23
Author: Feliciaa

#15 Mulle har nästan en såndär bur :)

## Comment 24
Author: emms

jag har ungefär en sån bur som ja ritade kan ta kort idag så kommer det sen någongång. tycker de är väldigt praktiska.

## Comment 25
Author: flikkan

Ja :P  Dom är väldigt fina också.   På nedervåningen ska det också finnas en "dörr" Så  kaninerna kan gå ut i sin hage.

## Comment 26
Author: Jennie104

25# Hur lång, Bred och djup ska buren vara? ;)  
Vill du att jag gör en ritning ? ;)

## Comment 27
Author: flikkan

Ja det kan du få göra om du vill :)   

Måtten är inte helt bestämda än men mamma sa det att nu när vi ska göra en ny så ska vi göra en ordentlig.. Så den ska bli så stor som möjligt :P

## Comment 28
Author: emms

det är ju praktiskt att göra en öppning på kortsidan det har min bur.

## Comment 29
Author: Jennie104

27# Ungefär 200\*70\*70?

## Comment 30
Author: flikkan

aa. Det tror jag, Ungefär. Men det är lagom vah? Inte för liten?

## Comment 31
Author: emms

då blir den ju 140 hög ^^ det är ju 2 våningar :p och nej då är den inte förliten

## Comment 32
Author: flikkan

bra :P

## Comment 33
Author: Jennie104

30# Den blir stor och bra, Ska själv göra en bur men med måtten 250\*70\*70 ;)

## Comment 34
Author: Mickis1994

Penny ahr en sån här bur, fast vi har höjt upp den 40cm. Och så har vi bytt plats på luckorna :D. Den ser kanske liten ut men den är 100\*50\*50 och så den ju en nedervåning också :)

## Comment 35
Author: flikkan

Snygg!

## Comment 36
Author: Jennie104

Här ;) Det är insidan

## Comment 37
Author: flikkan

mm, Coool :D

## Comment 38
Author: emms

hmm rampen ser väldigt brant ut

## Comment 39
Author: Jennie104

38# Hehe jag vet men den  ska ju inte vara så egentligen men det blev jätte konstigt annars

## Comment 40
Author: flikkan

Putt,  Skriv gärna förslag på roliga leksaker =)

## Comment 41
Author: breidablick-kaniner

Kaniner gillar att gnaga, toarullar är uppskattade.

## Comment 42
Author: emms

bollar och rör och stubbar sitthyllor. :)

## Comment 43
Author: Jennie104

Här är utsidan ;)

## Comment 44
Author: flikkan

Snygg

## Comment 45
Author: flikkan

Tack så mkt :)

## Comment 46
Author: Jennie104

Vsg ;) Kommer du använda dom? :D

## Comment 47
Author: flikkan

Ja det tror jag säkert :)

## Comment 48
Author: flikkan

puttar <3

## Comment 49
Author: Moonstrike

har du sitthylla innuti? det tycker kaniner är jättekul :)

## Comment 50
Author: flikkan

ok, Tack för tipset! Det ska vi fixa dåe :P

## Comment 51
Author: Sosso

Putt.

## Comment 52
Author: flikkan

putt

## Comment 53
Author: flikkan

Putteliputt!

## Comment 54
Author: flikkan

Putt,

## Comment 55
Author: breidablick-kaniner

Ska passa på och säga att det faktiskt är **lag** på sitthylla, så det tycker jag definitivt att du ska ha :)

## Comment 56
Author: flikkan

är det LAG på sitthylla? :O

## Comment 57
Author: Moonstrike

#56 sitthylla eller ett hus

## Comment 58
Author: Gogge

Det är lag på att kaninen ska ha ngn form av upphöjd sittplats Som tex kan utnyttjas av husets tak! Kaninen måste alltså kunna vistas under den. Har man 2 kaniner i en bur ska båda kunna vistas på "hyllan" samtidigt.

## Comment 59
Author: emms

jag har ett stort hur som de inte kan sitta på. måste man ha en sitthylla då? och om jag skaffar en sitthylla kan jag göra så att det inte går att gå under den om jag har ett hus samtidigt? så att de har ett hus där de inte kan hoppa upp på och en sitthylla de inte kan gå under. hoppas ni fattar :p

## Comment 60
Author: Gogge

#59 Vad jag vet är det inte lag på att ha ngt hus i buren. Utan ngn form av upphöjd sittplats som de både kan vistas under och på! En sitt hylla eller ett hus dom kan sitta på! Kaniner uppskattar faktiskt "hyllan" nå otroligt. Iaf mina små dvv!

## Comment 61
Author: flikkan

putt

## Comment 62
Author: emms

men om man vill ha hus då. måste de kunna vara under sitthyllan eller räcker det med huset?

## Comment 63
Author: Gogge

Har du ett hus som kaninen även kan sitt på (Taket) behövs ingen sitt hylla. Men mina kaniner använder ALLTID hyllan. De skulle bli väldigt lessen om dom inte fick ha den. Dock tror ja dem inte bryr sig ngn ting om huset... Men har en kanin alltid haft hus så kasnke de är tvärtom... Hyllorna uppskattas iaf:)

## Comment 64
Author: flikkan

putt

## Comment 65
Author: Moonstrike

Nu blev det lite OT här^^ men är det verkligen lag på att kaninen ska kunna vara under sitthyllan? Rufsan har ett hus på ben som hon kan sitta under eller i (då får hon hoppa in i den). Biggles har en sitthylla, och än så länge kan han vara under, men när han blir stor kommer han inte kunna vara det.

Bifogar en bild på hur en sitthylla kan se ut :) Den är löstagbar och har 2 "ben".

## Comment 66
Author: breidablick-kaniner

Såhär ser djurskyddsmyndighetens lag ut:  

_"18 a (paragrafteck.) Kaniner ska ha tillgång till en hylla med tillräckligt utrymme för att kunna sitta på och under denna. Hyllan kan utgöras av bolådans tak. Om flera djur hålls tillsammans ska det finnas hyllutrymme så att alla samtidigt kan få plats på dessa utan att konkurrens_ _eller aggressivitet uppstår. Hyllans yta ska inte adderas till den totala tillgängliga burytan vid berkäkning av burstorlek"_

## Comment 67
Author: flisan93

Här är några bilder på Frallans bur:)

Hela buren framifrån

## Comment 68
Author: flisan93

inuti

## Comment 69
Author: flisan93

Den kombinerade hyllan och bodelen

## Comment 70
Author: flisan93

Ett litet fönster på dörren till bodelen och hyllan, kan vara fel håll

## Comment 71
Author: emmsaaan

Jättefin bur flisan93 :) men blåser det inte in i 'fönstret'? eller är det glas?

## Comment 72
Author: ciss

#71: Det är glas.

## Comment 73
Author: ciss

Eller nej, inte glas. Har för mig att det är någon slags plast?

## Comment 74
Author: flikkan

Snygg  bur iafl

## Comment 75
Author: emput

#69 jätte mysig bur =)

## Comment 76
Author: jees94

den här buren ska jag bygga i sommar :)

## Comment 77
Author: [Borttaget]

#15   Jag har en exakt likadan bur till Starlight :) Den är superbra hittills^^

## Comment 78
Author: flikkan

Haha, Så bra ;)

## Comment 79
Author: flikkan

okej. HJÄLP MEJ!  Som ni vet ska jag bygga en till utebur snart för 2-3 kaniner. Det ska ju vara en tvåvåningsbur.. Lägger in en ny länk.....  Så som bilden är där på länken ska alltså buren se ut. Inte EXAKT så med samma träd osv, men det förstår ni nog redan..  dom kommer ha tillgång till hage från buren så det blir som deras hus och så att dom kan gå ut i sin "trädgård" 

Mamma tycker att måtten ska vara; 150cm lång och 70cm bred. Och som jag sa innan kommer det ju vara två våningar + hagen som dom kommer ha tillgång till så mycket som möjligt. Iafl 3 tim om dagen.. OOch sen är jag ute och går med dom 4-7 gng i veckan.... Blir dom måtten bra?   På ovanvåningen ska 1 tredjedel vara "hus" som är varm och skönt för lite kallare nätter och höstdagar.  Jag vill absolut inte att buren blir för liten.  Så.. Ja, Vad tycker du? Blir det Bra?    Tindrah och Sprättis kommer att vara där dygnet runt ( om det inte är iskallt eller annat uppehåll.. Och eventuellt Strumpan också... Hagen är ganska stor och mycket leksaker i så dom har ju inte tråkigt..? 

VÄLDIGT tacksam för svar! :)

## Comment 80
Author: flikkan

Länken; [http://grand-prix.se/product\_info.php/products\_id/4817](http://grand-prix.se/product_info.php/products_id/4817)

Och föresten. Om man tänker så så blir ju buren 3m lång och väldigt bred när man plussar ihop båda våningarna..

## Comment 81
Author: flikkan

PUTT

## Comment 82
Author: flikkan

Putt.... Snälla svara på 79-80, Behöver svar ganska snabbt..

## Comment 83
Author: flikkan

Putt, ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)  Svara ?  Någon ?  Snälla ?

## Comment 84
Author: Jojsan

Jag tror det verkar vara en bra storlek, vilka raser är kaninerna? (det kanske står någonstans i tråden men har missat det isåfall)

## Comment 85
Author: flikkan

Två stycken är dvärgvädurar det är dom som kommer att vara där helt säkert. Den tredje som eventuellt kommer vara där är en teddy/lejonhuvad

## Comment 86
Author: flikkan

Fler svar? :)

## Comment 87
Author: flikkan

putt ..

## Comment 88
Author: flikkan

putt

## Comment 89
Author: Jojsan

jag tror nog det blir bra mått på buren, stort och fint :)

## Comment 90
Author: flikkan

vad bra :)
