# 140 cm bur till 2 kaniner
Author: Rajamaja

Är det lagligt att ha en dvärgvädur och en fransk vädur i en bur som är 140 cm bred, de andra måtten kan jag inte i huvudet just nu, men den buren är ganska rejäl.

## Comment 1
Author: flikkan

Ja, Det tror jag.... Det verkar vara bra mått om den är 140 CM BRED... :P  Men jag vet inte hur stor en fransk vädur är riktigt. bild?

## Comment 2
Author: Rajamaja

Eller kan nån tipsa om sida på nätet där man kan kolla på ännu större burar? Skulle vilja ha en bur som man kan öppna helt på framsidan, det ska vara som 2 stora vikbara delar som man kan vika upp, blir så mycket lättare att städa då. Har en sån bur fast i 120 cm, men vill ha en större.

## Comment 3
Author: flikkan

jag har varit inne på [www.faglar-gnagare.se](http://www.faglar-gnagare.se/) och kollat den senaste tiden, Dom kanske e lite dyra men jag ska bygga en utav de burarna i Mars. Lycka till :)

## Comment 4
Author: Rajamaja

#1 en frasse är ungefär dubbelt så stor som en dvv.

## Comment 5
Author: flikkan

ok, om jag sa säga vad jag tycker.. så om båda är så stora borde du nog ha en större bur om dom är i samma bur..

## Comment 6
Author: Zvintos

Som sagt, så blir frassar ganska stora. =P  
De ska väga MINST 5kg enligt standarden och har ingen maxvikt, dvs de får väga hur mycket som helst.  
En dvärgvädur får väga som mest 1,9kg ungefär.  
  
Jag skulle inte ha en bur som var mindre än 180\*90\*90 för en dvv+frasse, gärna större.  
  
Huruvida din bur är för liten eller ej Rajamaja, beror ju på de andra måtten också. =)

## Comment 7
Author: Rajamaja

#6 Ja, jag vet inte hur jag ska göra. För de bor fritt på 3-4 kvm yta idag samt att de är ute många timmar i stor rasthage så de rör sig ordentligt. Ska ev skaffa en dvv till och behöver då ha mina nuvarande i separat bur, dock helst tillsammans eftersom de bor tillsammans idag. Ska om möjligt låta alla 3 kaniner bo fritt tillsammans i lekstugan om allt går som planerat. Så denna lösning är ev. enbart tillfällig. Vill bara veta vad som är måttligt för djuren. Ser mer till deras välmående än att stjälpa det för dem. Finns det inget buralternativ för dem tillsammans så skaffar jag ingen ny kanin.
