# Hur vet jag om min kanin uppskattar en kompis?
Author: quasimodo

Jag har en 4-årig kastrerad kaninpojke som jag länge har funderat på att skaffa en tjej till. Men hur vet jag att det är något som skulle förgylla hans tillvaro? Han har inte sett en annan kanin på över 3 år... Jag har inga kompisar med kaniner så jag kan inte säga hur han reagerar på andra. Ifall jag köper en hona bör det vara en unge eller ska hon vara i samma ålder som han? Höjer en kompis kaninens livskvalite när den har varit utan så länge?

## Comment 1
Author: Emeliek

Det är ju numera lag på att bland annat kaniner ska ha sällskap. han uppskattar det säkert!

min kille är väldigt social och blev superlycklig då det kom hem hela två damer hit, nu får de ju inte träffas ordentligt än (det pm:et hade inte han läst utan tog sig in och gjorde ungar ändå) men de ligger alltid rygg mot rygg genom gallret och myser.

## Comment 2
Author: quasimodo

Va? Är det lag på att kaniner ska ha sällskap av andra kaniner? ![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif) Gäller inte det bara marsvin? Han har ju en sorts sällskap av våran katt (de är dock inte mysvänner men sover oftast i närheten av varandra, med en säkerhetsmarginal på cr 2m) och natuligtvis oss när vi är hemma.

Hur vänjer man in den nya kanintjejen i hans liv, han är lös i våran lägenhet dygnet runt. Finns det någon risk att han ska försvara sitt revir? Eller kommer han bara bli lycklig över tjejen?

## Comment 3
Author: Pinacoladas

#1 nej, det är inte lag på det!  
Det är GNAGARE som ska ha en kompis  
Kaniner är inte gnagare!

Vissa kaniner trivs bäst själva!

## Comment 4
Author: Emeliek

såg nu att de har delat in gnagar och kaniner för sig, det tycker jag är väldigt tråkigt!

enligt mig ska även kaniner hållas i par (om det inte finns hinder för det!)

## Comment 5
Author: Tina-lin

#4 Nja kaniner är ju kolonidjur och därför trivs de oftast ensamma. Visst vissa kan man få att samsas men ute i naturen bor de ensamma. Jag har haft både kaniner som bott ihop och nu då mest ensamma eftersom jag har uppfödning och det beror helt på från kanin till kanin. Men till största del vill i alla fall mina vara ensamma. Speciellt mina honor.  
  
Så jag tycker inte att kaniner ska hållas i par. Man kan ha tur och få ett underbart fint par som samsas och tvättar varandra men det risken är också att man får skaffa två burar och ha de särade för att de bråkar.  
  
#2 Så vill du ha en till kanin så skaffa en, men gör det inte för din kaninhanes skull för det kan hända att han inte vill ha en kompis. Du måste vara medveten om att du kanske får ha dem i separata burar.

## Comment 6
Author: quasimodo

Nu känner jag mig lite förvirrad... Hur ska man göra, jag vill gärna ha en kanin till men då måste det fungera med min hane, är som själva poängen. Annars går det helt enkelt inte eftersom han är lös överallt. Jag har funderat på detta i snart 2 år nu, så det är inget impulsivt.

Hittade detta under djurskydds regler för kaniner (djurskydds myndigheten): 

"Kaniner är sociala djur och bör helst hållas i par eller i grupp. Könsmogna hanar som inte är kastrerade bör dock inte hållas tillsammans."

## Comment 7
Author: PRO_Anders

I så fall bör honan också vara kastrerad, annars kan han få på pälsen när hun brunstar eller blir skendräcktig och försvarar sitt bo..

Annars ska du se det som att **NI** i **familjen** ÄR hans kolloni nu, och han trivs säkert med det!!

## Comment 8
Author: quasimodo

Ok, det låter vettigt. Men jag känner mig fortfarande lite osäker på hur jag ska göra... Det är väl rätt ovanligt att man kasterar en hona?

## Comment 9
Author: PRO_Anders

Nja, det är inte så ovanligt, men det borde vara vanligare då honor som man inte tar kullar på, löper stor risk att få livmodercancer. (90%).

## Comment 10
Author: Tina-lin

#6 Skaffa bara en till kanin om du skulle kunna ha de i två separata burar, eller rum om de inte går tillsammans. Den risken finns ju. Annars är det som #7 säger ni eller du är hans familj nu och får han tillräckligt med stimulans och kel så behövs ingen partner.  
  
Att kaniner är sociala djur tycker jag låter lite konstigt av djurskydds myndigheten att skriva då kaniner i frihet lever en och en. De har inget "prat" för sig som marsvin utan trivs helt enkelt oftast att vara själva. Vissa kan man sätta ihop men risken att de en dag inte går ihop finns alltid där. Jag har en hona här hemma som hatar sällskap, förutom när hon vill bli parad men så fort hon blivit det vill hon vara själv igen.

## Comment 11
Author: quasimodo

Då borde fler göra det! Hur gammal ska en hona vara vid kastrering? Har kastrerat min katthona och det var ett rätt stort ingrepp, många stygn och hon fick ha tratt i 10 dagar. Är det så med kaniner oxå? Tratt? Skulle det fungera att jag skaffade en kaninhona som var en unge, hade dem tillsammans och kastrerade honan när det gick (ha dem separerade under tiden honan återhämtade sig, naturligtvis)? Eller är allt bara ett dumt påhitt, det bästa är att jag låter allt vara som det är nu?

Skulle en "kaninträff" med en helt annan hona kunna ge en fingervisning om hur han skulle reagera på sällskap? Eller handlar allt om personkemi. Garantier finns ju aldrig...

Jag har massa frågor ;)

## Comment 12
Author: Emeliek

alla veterinärer vill inte heller kastrera honor, jag ringde för att få mina kastrerade för jag kände att det var enklare än att ta min hane (med tanke på väntetiden efteråt) men ingen ville ta emot dem förutom ett ställe som kunde tänka sig att göra det om det var nödvändigt.

Jag har alltid haft mina kaniner i par, de jag har nu är tagna från ett ställe där de går minst tre kaniner per hage och det funkar super. enda bråket jag har haft har varit nu när en av dem fick ungar.

här är det tänkt att de ska gå i hagar två och två, ska bygga upp allt i sommar.

## Comment 13
Author: PRO_Anders

#11: Ja, det borde ju fungera att prova med en annan hona först, som fingervisning, och senare skaffa en ung hona. Bara hoppas att hon inte blir för vild mot honom under sin tonårsperiod..

## Comment 14
Author: quasimodo

oj, det är verkligen svårt! Jag ska nog avvakta ett tag till. Se om det går att fixa en "kanindejt" och om han inte verkligen tycker att det är kul så struntar jag i det.

## Comment 15
Author: PRO_Anders

Kaniner är lite som oss människor också. Det är inte alla man tycker om, så just "den" honan kanske inte passar.

Sen behöver jag inte gå längre än till mig själv, men om jag var kastrerad och det flyttade in en tjej i mitt hem, hur kul vore det på en skala...

![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 16
Author: quasimodo

Det är klart att det handlar endel om personkemi men eftersom det var så längesedan han såg en annan kanin så kanske han är helt ointresserad eller aggresiv.

Killar kan ju ha tjejkompisar ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 17
Author: Lans

Om han är lös i lägenheten dygnet runt så har han ju stor plats att röra sig på, då tror jag säkert de går fint med en kanin till. Även om kaniner ofta trivs ensamma så behöver dom ju då inte vara precis bredvid varandra hela tiden (:
