# Inomhus, sen i ett garage?
Author: Jojsan

Kan en kanin som bor inomhus flytta in till ett garage (självklart utan bil) där det är ca 10-15 grader? Blir det för kallt för de i garaget? På vintern tänker jag då på.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag skulle inte våga flytta ut en kanin nu på vinten som bott inne tills nu. Det är ändå rätt stor temperatur skillnad för dem ändå.

## Comment 2
Author: Jojsan

Tycker jag oxå... det är ju ändå kring 25 grader inomhus..

## Comment 3
Author: zickan

kan säkert klara den men bäst att låta bli. sätt ut dom under sommaren och låt de vara ute fram till vintern nästa år istället. så får de vinterpäls

## Comment 4
Author: Julliz

Jag satte ut mina från inomhus till lekstuga när det var typ 15 grader på dagen och 5 på natten. Det gick ingne nöd på dem, se bara till att dem har mycket halm att isolera med i burarna.

## Comment 5
Author: Jojsan

ok.. vill gärna ha fler åsikter :)

## Comment 6
Author: Jojsan

putt

## Comment 7
Author: pandabjorn

Kan du inte vänta ett tag då det är ju inte så långt kvar till våren och sommaren ....

## Comment 8
Author: Jojsan

#7 jag menar att ha de inomhus på vardagarna men på helgerna ha de i garaget.

## Comment 9
Author: Bejja

#8 Varför just på helgerna? :)

## Comment 10
Author: Jojsan

#9 ifall jag flyttar till en lägenhet och tar med mig kaninerna och har dem inne där, sen när jag kommer hem på helger så kan jag inte ha kaniner inne (tror jag) pga att min pappa är allergisk.. Så då kanske jag kan  ha de i garaget.

Men jag tror inte det blir så... blir nog för hög temperaturskillnad..

## Comment 11
Author: Tina-A

Att flytta ut kaninerna några dagar i veckan med stora temperaturskillnader mellan inomhus och i garage på vintern tycker jag låter som en väldigt dum idé. Först varmt, sen ut i kylan, sen varmt, kallt... Låter inte bra!

Ha dom antingen bara inne eller bara i temperatur som garage, i alla fall på vintern. På sommaren går det bra att växla.

## Comment 12
Author: Jojsan

#11 det var det jag tänkte. kommer inte göra så... Får hitta på en annan lösning...

## Comment 13
Author: Emeliek

köp ett el-element och sätt i det när du är där så blir det lagomt varmt där ute!

## Comment 14
Author: Jojsan

#13 smart.. det kan jag ju testa ^^

inte för att det är snart som det blir.. möjligen i höst men troligen till nästa höst..
