# Kaninhane till Avel?
Author: Evelina.Lind

Hej! 
Jag letar efter en kanin hane som någon kan ”låna ut” till avel!

I skåne och allra helst en lejonhuvud, annan ras kan diskuteras.

Jag har en lejonhuvadhona, (dvärgkaninras) hon har åldern inne! Hon bor inomhus i ett stort rum och har en stor bur. Hon är grå/brun med en vit nos och vit undersida.
(Bild nedan)

Vi bor i Osby, men finns möjlighet att åka runt i Skåne. Ifall de önskas så har ägaren till hanen första tjing på kaninungarna ifall du skulle vara intresserad!

Med vänlig hälsning, Evelina

## Comment 1
Author: Cireea

Har din kanin en stamtavla? Vad är målet med en eventuell kull?

## Comment 2
Author: Maleficum

Undrar som Cireea vad syftet är med aveln? Har du möjligheten att behålla alla eventuella ungar (även om alla skulle visa sig bli hanar)? 

För tillfället är det ett stort överskott av kaniner och omplaceringshemmen går på knäna så det är inte rekommenderat att avla fram nya kaniner just nu.

## Comment 3
Author: 91Marran

Får du enligt uppfödaren avla på din kanin? Vissa uppfödare säljer kaniner som man inte ska avla på.

## Comment 4
Author: Fridaaaa

Para inte kaninen om den inte har stamtavla eller härstamningsbevis.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Varför para bara för att hon har åldern inne de mår lika bra utan att bli parade
