# OT - Sorgen kommer...
Author: Fly_

Imorgon kommer chocken, saknaden och smärtan när fyra av våra råttor samt vår ena kaninhane skall få somna in hos veterinären.  
  
I 2 månader har vi försökt få dem friska och gett dem antibiotika men nu har det kommit till det stadiet där veterinären anser det meningslöst att hålla på att envisas när medicinen inte gjort framsteg.  
  
Klockan 10.00 imorgon blir vi inkallade till läkar rummet där dem kommer få somna in. Jag kommer sakna dem så oerhört mycket men det är också skönt att dem slipper kivas med sin sjukdom...

Kaninen tar mig hårdast då jag haft honom i 2 år...

 ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif) ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)  
  
_Mins små älsklingar, idag är sista dagen med er..._ ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 1
Author: Jennie104

Beklagar sorgen ;/ Du får passa på att vara med dom mycket<3 ;/

## Comment 2
Author: Clariiz

Usch så hemskt :(. \*tröstkramar\*

## Comment 3
Author: sputtnick_plexus

\*Tröstkramar\*

## Comment 4
Author: Lippo

Beklagar verkligen :'(  \*tröstkramar\*

## Comment 5
Author: MarHai

Så hemskt!

Vad är det för sjukdom de har?

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Men gud vad hemsk:'/ Beklagar verkligen. Se till att ha en underbar sista stund med allihopa nu så du får ett fint sista minne från dem. Tröstkramar<33

## Comment 7
Author: Fly_

#5 andnings svårigheter... dvs deras luftrör är igenproppade med bakterier. ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 8
Author: aliciia

Beklagar <3 :(  
  
\*tröstkramar\*

## Comment 9
Author: emmsaaan

Beklagar verkligen! =( Sånt är jättehemskt, har själv varit med om det flera gånger.  
  
Umgås så mkt du kan med dom & ta farväl ordentligt.  
Hoppas att du mår bättre snart, kom ihåg att det var för deras eget bästa. Kramar!

## Comment 10
Author: Romana_12

Beklagar ;( \* Tröstkramar \*

## Comment 11
Author: Feliciaa

\* tröstkramar \* beklagar :/

## Comment 12
Author: Lizzan

Beklagar! \*tröstkram\*

## Comment 13
Author: Sosso

Nej, gud vad tråkigt. :''''((

## Comment 14
Author: Jojsan

nej vad hemskt! \*tröstkramar\* ta vara på den tid ni har kvar tillsammans! :'(

## Comment 15
Author: Mimmiih

Tråkit att du måste avliva dom, men dom mår bättre av att få somna in. Tro mej.  Tröstkramar från mej! <3<3

## Comment 16
Author: Kristall

Åh nej - vad sorgligt.. :/ de får det bättre sedan, när de inte behöver lida.. hoppas att turen vänder för er sen.. :(  
Vet hur det känns, var själv tvungen att avliva två råttor och en kanin förra året :'/

\*Stor tröstkram\*

## Comment 17
Author: CoNo

Usch vad ledsamt.. Har haft säkert 20 råttor som av nån anledning drabbats av den sjukdomen (kmr från djuraffär..) Alla har avlidit pga det :'\[  
Men jag lovar, det känns bättre efter nån dag, när den värsta "chocken" (ja, det blir en chock, även om man är förberedd på det) lagt sig. Då kan du tänka att de har det bra i stället. Ha det mysigt med dem idag och ge dem en bra sista stund.  
_\*många tröstkramar\*_

## Comment 18
Author: denisesalomonsson

gud vad hemsk, beklagar verkligen jag vet precis hur det känns att förlora nån/några av sina bästa vänner. Masssssssor med tröstkramar till dig och djuren <333333333

## Comment 19
Author: Gog666

Jag kommer också sakna dem Fly\_ ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 20
Author: Fly_

nemen hej, där kom du också...  
Ja kaninen är ju din så jag kan förstå att du kommer sakna honom lika mycket som jag kommer göra.![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 21
Author: Sotis

Men gud vad hemskt:'''''''( \*Massor med tröstkramar till dej<3

## Comment 22
Author: pandabjorn

åå vad tråckigt ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif) stackars dig! Å 4 djur på samma gång!!

## Comment 23
Author: Fly_

nää 5 djur, 1 kanin och 4 råttor. ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 24
Author: aliciia

#22    5st  djur :(  
  
  
\*tröstkramar\* en gång till

## Comment 25
Author: Pinacoladas

Åhh guud stackars dig, de kommer att få det bra senare när dom äntligen kan slippa lida :( 1000000 tröstkramar till dig. Jag har själv avlivat 2 st katter.. Det var väldigt jobbigt då min katt Tussan fick en sjukdom när hon hade kattungar som var 3 v, hon hade fått en sjukdom som var jätteovanlig, dom hade aldrig haft en sån "patient" förr, hon kunde inte ens blinka!!! Det var jättehemskt! LYCKA TILL! <33

## Comment 26
Author: Fly_

Nu har dem små fått somna in ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 27
Author: Romana_12

#26 - Stackaars diig :(

## Comment 28
Author: pepsibarn

Stackars dig!

## Comment 29
Author: Pinacoladas

usch stackars dig! <33

## Comment 30
Author: Frajda

ursh! srakare vad var det för del :'(

## Comment 31
Author: sputtnick_plexus

\*Tröstkramar\* en till gång<3

## Comment 32
Author: Elino

Tröstkramar!!!!!!!!!!tusentalsgånger. Det måste vara hemskt. somknivar i ryggen. sörjer med dig för det är så hemskt. Beklagar sorgen![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 33
Author: Elino

![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)Lovar änglarna kommer att vara vid deras sida![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif) och dom kommer att vara vid din sida![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 34
Author: [Borttaget]

Åh nej!! ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif) men kom ihåg, även om dom inte finns kvar här på jorden, kommer dom alltid att finnas kvar hos dom som verkligen älskar dom <3![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 35
Author: Clariiz

Usch.. \*tröstkramar\*

## Comment 36
Author: Sosso

\*tröstkramar\*

## Comment 37
Author: souvenier

Stackare, hoppas du tog vara på sista tiden med dem. Det var nog bäst för dem att få somna in tyvärr.. tråkigt, men bättre än att de får lida.. och hoppas att de får det bra däruppe. \*tröstkramar\*

## Comment 38
Author: Taci

Guuud va tråkigt! Så många djur på en gång också :'( Beklagar verkligen. Två av mina råttor är sjuka så jag vet hur du känner dig, jag kommer få stå där också nångång i vår :( Tröstkramar!
