# Hona & Hane kissar blod samtidigt
Author: gudish

HejHej

Köpte en hona & hane i söndags (3 dgr sedan) och allt har gått finfint tills idag då jag uppmärksammade blodfläckar på olika ställen. De har under samma förmiddag börjat (förmodligen kissat) kissat samtidigt och nu undrar jag ju såklart varför. Ganska mycket blod skulle jag gissa på, kanske uppemot en halv deciliter tillsammans.

Bakgrundsfakta - De är helt separerade och efter undersökning av kropp och tänder hittar jag inga skador. Jag åkte många mil då jag hämtade hem dem så en stress är de såklart för dem. Jag har stor tillförlitlighet att uppfödaren jag köpte av är legit. ( ej fått tag på henne i nuläget). 

All info är uppskattat! Tack /Anders

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Råder dig att ta dem till veterinären.

## Comment 2
Author: Fridaaaa

Säker på att det är blod? Har du bild?

## Comment 3
Author: Maleficum

Det är inte ovanligt att kaniners kiss är rödfärgat (eller olika nyanser från ljust gult till rödbrunt).
Är hela fläcken jämt rödfärgad så är detta nog fallet. Har de blod i urinen brukar det se ut som röda fläckar som ligger i urin. 

Här finns lite exempel bilder https://www.longislandrabbitrescue.org/rabbit-urine/
Ytterligare en sida med exempel på hur vanligt urin ser ut och blod i urin https://wabbitwiki.com/wiki/Urine

## Comment 4
Author: BamseLepusM

Har du gett de äppelgrenar, då liknar kisset blod:) Men du kan ju rådfråga veterinär.
