# Kanin som inte äter hö!
Author: Sagisen324

Min hona Astrid (dvärgvädur), ungefär 14 veckor har slutat äta hö. För ca 3 veckor sedan började hon minska i vikt och efter ett veterinär besök blev vi rekommenderade att hon skulle äta critical care. Hon gick upp till en början men nu går hon inte upp mer utan snarare nedåt. Hennes tänder är bra och hon har heller inget problem med maganatomin men hon äter fortafande vädligt lite hö och endast några få bitar pellets. Vi har provat med olika sorters hö men hon äter det ändå inte. Vet inte längre vad jag ska göra och eftersom hon fortafande växer behöver hon ju få i sig all näring hon behöver. All tips för att få henne att äta hö uppskattas.

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Hade bytt till kaninkunnig veterinär

## Comment 2
Author: Sagisen324

Hon har varit hos en kaninkunnig veterinärn, vi var på blå stjärna i Göteborg för ca en vecka sedan

## Comment 3
Author: Fridaaaa

#2 Då borde veterinären gjort mer tycker jag. Ring igen imorgon.

## Comment 4
Author: Twix*

Har ni kollat även kindtänderna? Om alla tänder verkligen är OK så skulle jag misstänka öronproblem eftersom det är en vädur. 
Konstigt av veterinären att bara behandla symptomen istället för att reda ut orsaken.

## Comment 5
Author: 91Marran

Hur har det gått?

## Comment 6
Author: Sagisen324

Vi bestämde oss för att avvakta, hon har börjat gå upp i vikt och faktiskt börjat äta hö med god aptit, hon väger just nu ca 600 gram, någon som vet vad som är rimligt för en 14 veckors kanin?(Dvärgvädur) har hört att det är vädligt olika men kan vara bra att ha något att förhålla sig till. Hon fick hoppa ute i det fina vädret för första gången och snacka om att hon gillade att ligga i solen(hon njöt som bara den) gräs åt hon dessutom. Hon fick också träffa på sin kompis som är en kastererad hane på 1 år vilket gick OK. Första mötet gick helt perfekt, de nosade på varandra och hon visade lite av ett underläge genom att hålla sig lågt till marken under hans huvud. Dagen efter blev hanen irriterrad och jagade bort lille kaninen men ingen skada skedd då hon lyckades springa iväg och vi fångade in hanen. Är orolig att något ska hända henne men har läst att det beteende är normalt eftersom någon måste visa vem som bestämmer.
