# Vilka färger blir det?
Author: Hej hopp

Är det någon som vet vilka färger det blir om man parar en havana manteltecknad och en viltgul? Skickar några bilder på kaninerna!

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Har du stamtavla eller härstamningsbevis? Man behöver veta bakgrunden på dem.

Och ha dem inte ihop nu, för unga för att bli föräldrar
Sedan är inte den manteltecknade havanna,

## Comment 2
Author: Hej hopp

#1: Båda har härstamningsbevis, det är bara deras mamma och pappa som står med där (och de själva såklart). De bor inte tillsammans längre, utan de får vara träffas inomhus när vi håller koll hela tiden. Vilken färg är den manteltecknade då? :)

## Comment 3
Author: Fridaaaa

#2 på första bilderna såg han svart ut mot skillnad där :)

Men para inte när du inte ha rkoll på deras bakgrunder för defekter osv

## Comment 4
Author: Hej hopp

#3: Okej, men här är deras härstamnings bevis iallafall.

## Comment 5
Author: Haren9

Para dem inte även om du vet om deras bakgrunder, som du kanske vet är det en massa kaniner som är hemlösa och folk avlat ändå.
Detta gör bara så det blir fler kaniner som behöver hem. Även om det är kul men ungar är det oansvarigt.

Så om du inte hade tänkt behålla alla ungarna själv, para inte.

## Comment 6
Author: Chinesecrestedlover

#0 Snälla para inte dina kaniner. Det finns redan alldeles för många kaniner som söker hem. Vill du ha flera kaniner så är det mycket bättre att du i så fall tar emot omplaceringar. 

Om du ändå parar dina kaniner så hoppas jag att du är beredd på att spara alla och därmed även hålla hanarna separerade osv. när de börjar närma sig könsmognad (och minst fram tills de är könsmogna och kastrerade samt ca sex veckor efteråt). Tänk på att det innebär att du förutom de kaniner du redan har, kan sitta med ytterligare kanske 4-6 (fler?) ungar. Är det då ex. fem hanar så innebär det fem burar/hagar eller dylikt (och kaniner behöver stora ytor att röra sig på) i alla fall tills de kastrerats, men kanske för evigt om de inte vill komma överens.  

Dessutom att låta två fertila kaniner av olika kön träffas innebär en stor risk för att det blir ungar. Det går fruktansvärt fort (kaniner behöver bara några sekunder på sig) och att "hålla uppsikt" räcker inte. Är du ouppmärksam några sekunder (det går verkligen blixtsnabbt) så kan du sedan sitta där med en kull. Sluta låta kaninerna träffas! 

/Chinesecrestedlover

## Comment 7
Author: Fridaaaa

Bäst är att kastrera båda två vid 5-6 månaders ålder

## Comment 8
Author: Hej hopp

#6: Lägg dig snälla inte i om hur jag gör med mina kaniner. Jag känner de bäst och jag vet vad jag gör.

## Comment 9
Author: Chinesecrestedlover

#8 Jag "lägger mig ALLTID i" när det kommer till djurs välmående och kommer aldrig sluta! Jag skriver inte det jag gör för att bråka, jag skriver det för att jag bryr mig om djur och ser alldeles för många djur som behandlas som "slit-och-släng" varor. Det handlar om levande varelser och därför kommer jag alltid "lägga mig i". 

Jag vet vad jag pratar om.  Jag har själv tagit en kull för typ hundra år sedan (år 2000) och satt med kaninungar kvar länge (min hona fick sju ungar), letade med ljus och lykta efter bra hem och trots att jag trodde jag hittat rätt så blev det fel. Ett hem kunde plötsligt inte ha kaninen kvar p.g.a. allergi som jag aldrig fick veta om, det andra hemmet (dit jag sålt två kaniner) kunde efter en kort tid inte ha kvar de heller. Jag hade då inte möjlighet att ta tillbaka dessa tre, hade redan nio kaniner hemma (varav fyra ungar från kullen som jag valde att spara) och många andra djur. Jag undrade sedan de närmsta tio åren+ vad som hände med de tre som jag inte kunde ta tillbaka  (jag mådde dåligt över det och det kändes som jag svek mina små raringar). 

 Att se mina älskade kaninungar hamna i "omplaceringskarusellen" utan att kunna göra något (jag var tonåring då och bodde hemma) krossade mitt hjärta. Sedan dess har jag tagit hand om omplaceringsdjur av alla möjliga arter, så jag ser ofta baksidan av att många vill ha ungar på sina djur; utan större tanke på hur djurens liv kommer se ut. Kaninungar är jättesöta...men att föda upp är ett enormt ansvar som många tar alldeles för lätt på och det är ju kaninerna som far illa i slutändan.

Nästan alla mina nuvarande djur (och jag har många) har kommit hit som omplaceringar, allt från reptiler och smådjur till papegojor. Det finns redan mer än tillräckligt med kaniner som söker hem, det behövs inte fler som tvingas flytta runt eller som blir bortglömda i någon pyttebur i ett hörn för att barnen tröttnat.

Självklart är det i slutändan ditt beslut vad du gör med dina djur, men det hindrar inte mig från att i alla fall försöka få dig (och alla andra som vill föda upp djur av olika arter) att tänka en gång till innan (jag tar som sagt hand om många av de övergivna och oönskade djuren, så jag ser det ju från det hållet). Jag gör det för kaninernas skull och detta är ju ett forum (så om du väljer att skriva här, så får du räkna med att inte alla kommer hålla med dig). 

/Chinesecrestedlover
