# Ta isär kompisar då ena ska paras och få ungar?
Author: [Borttaget]

Hej! Har en hona och en kastrerad hane tillsammans. Detta funkar jättebra. Nu vill vi ta ungar på honan men jag undrar hur det funkar att dela på de här vännerna under den tid honan är dräktig (måste man dela direkt eller när det närmar sig?). Någon som har erfarenhet av hur kaniner reagerar dels på att först bli åtskiljda och sedan ihopsatta igen när ungarna lämnat hemmet?

## Comment 1
Author: sp0ngeb0b

De kommer behöva göra upp om rang igen och då finns alltid risken att de inte kommer överens igen. Vad är anledningen till att ni ska para honan? Känns lite onödigt att riskera osämja hos ett välfungerande par, samt att kaninerna måste vara ensamma (speciellt hanen som måste vara ensam i minst 3 månader). Dessutom ifall ni inte blir av med ungarna, hur gör ni då? Ska hanen gå tillsammans med hela gruppen eller fortsätta vara ensam? :)

## Comment 2
Author: Springflower_Haruki

Jag vet uppfödare där man kan behålla en kastrerad hane tillsammans med honan men som tidigare nämnt, varför förstöra ett fungerande par? Varför ta ungar? Det finns tillräckligt med kaniner redan och bör bara göras av legitimerade avlare.
