# Dubbelhaka
Author: Sosso

Kan man bli av med dubbelhakan?

## Comment 1
Author: emmsaaan

kanin?

## Comment 2
Author: SimsBrooke

Menar du på kanin eller människa? OM det är på kanin så kan det bli svårt. Om du menar på människor så kan man det, dock vet jag inte hur men det är nog inte så svårt egentligen..

 Får helt enkelt träna eller något du får la fråga din idrottslärare eller en som jobbar på ett gym eller liknande. Men jag tror att man alltid kommer ha en dubbelhaka, tror inte man kan få bort den bara sådär. Man kommer nog alltid ha det iaf en liten

## Comment 3
Author: Sosso

Haha, självklart kanin då jag är inne på en kaninsida och det inte är ot. ;)

## Comment 4
Author: Sosso

Putt.

## Comment 5
Author: Zvintos

Har kaninen väl fått dubbelhaka är det svårt att bli av med den helt, men det går.  
Med massa motion och ändrad kost brukar det kunna gå.  
Men ofta får man inte bort hakan helt, däremot kan man få den såpass liten att den nästan inte syns.

## Comment 6
Author: myriis

Det beror lite på vad det är för haka. Som Ninnih säger går det att få den mindre.  
Men t.ex min Roxy har massa päls och har fått en dubbelhaka av det (haha) och har ingen aning om det går att få bort :P MEn hon är så söt med den iallafall :)

## Comment 7
Author: Sosso

Lisa har en dubbelhaka, jag oroar mig bara för om det skulle vara dåligt för hälsan eller om den stör henne?

## Comment 8
Author: Kaninhopparn

Det går att få bort. Vad ger du den för mat? En kanin ska bara ha pellets (en liten mägnd) och hö som foder. Hö är det den ska ha mest av och pellets ska det ha ca 1dl som tex en hoppkanin kan få **0,75dl-2dl** pellets. Inte mera! Och sen ska du börja motionera den såklart! man måste börja försiktigt om den inte har bra kondition. Kanske skutta runt med den i ca 10min sen ökar man efter varje gång. Sen kan man tex hoppträna dom men bara ungefär 2ggr i veckan inte mera.

## Comment 9
Author: Sosso

Hon går fritt på rummet ca 5-7 timmar, och går ut med henne i sele ibland ca 10 minuter nuförtiden, minskade pelletsen från ½ dl till 0.25 dl.

## Comment 10
Author: Sosso

Hon är 1 år, dvärgvädur.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Alpha har också fått dubbelhaka :(

## Comment 12
Author: Kaninhopparn

Jag skulle tipsa dej att låta din kanin ha **fritillgång till hö** (dvs alltid ha hö i buren) och ge din kanin **0.5dl** pellets. Och **inte** ge **godis** eller annat (**inte** tex blandmat) Och skutta med den ca 30min-1h varje dag, dock kan du låta den vila en gång i vecka, så ska du se att du blir av med dubbelhakan om ett tag :)  
  
_Lycka till!_

## Comment 13
Author: Sosso

Fri tillgång till hö är ju en självklarhet. Godiset måste man ju bli lite bättre på ^^ Ska försöka gå ut med henne så mycket som möjligt.

## Comment 14
Author: Sosso

å det var då till #12

## Comment 15
Author: Kaninhopparn

okej det låter bra! sen kan du oxå ge lite grenar eller något att gnaga på! Men fritillgång till hö och så kan du variera mellan 0.5dl pellets och 0.25dl pellets varannan dag eller nått :)
