# vad finns det för små söta kaniner
Author: Ellelios

Jag och min familj ska kanske skaffa en kanin i sommar. men pappa är alergisk och vi har som försökt fixa så att vi ska kunna vara med kaninen enndå, så det är fixat men nu är det stora problemet... vad ska vi ha för någon ras????? vi vill gärna ha en liten men också en som alergiker tål. så jag frågar här. vad tror ni passar för våran familj (pss vi ska ha kaninen ute)

## Comment 1
Author: Ulvelin

Liten Rex?

## Comment 2
Author: MOJ

Vad vill du ha för slags kanin, typ temperament och sådant. Vill du bara kela eller vill du att det ska vara lite mer fart?

## Comment 3
Author: flocken

Mina rexpälsade fäller något otroligt när de börjar. Mycket, mycket mer än mina normalpälsade.

## Comment 4
Author: Fridaaaa

Säger som #3, rexar fäller mer.  
  
Och det finns inga allergivänliga kaninraser.

## Comment 5
Author: tixEntry

Det är individuellt vilka raser eller kaniner allergiker tål bättre eller sämre. Om ni ska ha utekanin kommer det nog inte bli några större problem om den som är allergisk inte är extremt allergisk.

## Comment 6
Author: Sissen

Köp verkligen ingen rex om du vill ha en kanin som fäller lite. De fäller som mina hästar ungefär haha c:
