# annorlunda avföring och kiss
Author: Pepsiplutt

Hej min kanin pepsi är ett år i juni men han har börjat kissa och bajsa annorlunda. Tror nog att det kan bero på att jag gav honom en näve grönt på morgonen men det visste inte min mamma och pappa så de gav honom på kvällen runt 17 när jag ej var hemma. han började kissa orange/rött typ igår sedan blev hans bajs mörkare än vad det brukar.  han kissar i sin låda han har i mitt rum och i den har vi kattsand så jag ser ju inte riktigt färgen helt bra. jag har inte gett honom något idag . bara hö och lite pellets i sin aktivitetsboll sen har han fått vara ute på gräsmattan lite å då åt han lite gräs, sen har han även ätit barken på sin lilla tuggpinne jag tagit ifrån äppelträdet. kan nog skicka bild om någon vill, men vill somsagt ha hjälp med vad jag ska göra för detta är mitt första djur och är såklart orolig.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Om han är lös i magen så ska du lugna dig med att ge gräs och annat grönt. Kisset kan vara rött pga att bland annat maskrosblad kan ge kisset den färgen🙂

## Comment 2
Author: Bea&Tyra

Mina blir lösa nu i magen efter att det börjar komma upp färskt gräs att äta. Tar väl ett tag för magen att vänja dig om kaninen är van med torrfoder.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Det tar alltid tid för magen att vänja sig vid grönt utifrån. Man måste alltid vänja försiktigt så att magen inte kraschar🙂

## Comment 4
Author: Pepsiplutt

det är inte löst utan bara mörkare

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Då vet jag inte. Det borde ju inte vara något farligt, men du skulle kunna slå en pling till en veterinär och fråga.

## Comment 6
Author: Pepsiplutt

har en tid för vaccination till veckan kan nog be dom kolla då

## Comment 7
Author: sossos

Det behöver inte bli löst utan kan också bli mörkaare. Så blir lilla Fridas pluttar efter lite mer grönt än vanligt :P Äpplegrenar kan också färga kiss så skulle inte oroat mig :)

## Comment 8
Author: Pepsiplutt

okej bra :D

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Ja, kom ihåg att fråga det! Smart👍

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Pluttarna kan även bli mörkare om dom inte har ätit så mycket hö. Då dom inte får så mycket av det som dom behöver från höet.
