# Tråkig nyhet :(
Author: Trasdocka

Som många vet skulle Bella få sin första kull nu i dagarna. Idag på den 31 dagen hade hon fått 4 ungar och alla var tyvärr döda när jag kom ut. En av ungarna hade ena örat avbitet men annars var alla oskadda om man ser på utsidan. Men även fast hon gjort ett fint bo med massvis av päls låg de alla kalla och döda utanpå boet. En av ungarna var dessutom misstänkt lik en mupp, men utan det karaktäristiska utseende på huvudet, utan såg mest extremt liten och smal ut, denna kan tänkas vara död redan från födseln. Hon hade dessutom inte brytt sig om att äta upp 2 av moderkakorna.  
  
Det är ju sådant som tyvärr händer ofta med förstagångsfödelskor, men det är ju bara så tråkigt när det händer... Har ringt runt och mailat runt till olika uppfödare nu på morgonen och vissa anser att jag ska para om henne på en gång, och andra att vänta till i vår. Så får överväga fördelarna och nackdelarna fram o tillbaka o se på andras erfarenheter för att göra det bästa möjliga nu.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Vad synd :/

## Comment 2
Author: Trasdocka

#1 ja supertråkigt verkligen, hade ju matchat så att ungarna skulle kunna åka till finland samtidigt som LU med, o nu går ju inte det o skit... =/

## Comment 3
Author: malinroth

jättetrist :( \*tröstkramar\*

## Comment 4
Author: sputtnick_plexus

Vad tråkigt :(

## Comment 5
Author: Ellen95

Vad tråkigt:(

## Comment 6
Author: Sotis

Vad trist:( \*tröstkramar<3\*

## Comment 7
Author: Tixy

Gud vad tråkigt. :( Men bättre lycka nästa gång, så att säga.

## Comment 8
Author: Trasdocka

Tack allesammans, det värmer verkligen <3 Även fast man vet att det händer väldigt ofta första gången, så går man ändå och hoppas och längtar och håller tummarna

## Comment 9
Author: Lizzan

Tråkigt :/

## Comment 10
Author: huldisen

Nej vad tråkigt :( Beklagar .. \*kramar\*

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Vad tråkigt! :( Beklagar.

## Comment 12
Author: twinnie

Nej! Gud så tråkigt :( \*kram\*

## Comment 13
Author: emmsaaan

Jag har redan komenterat på bilddagboken & jag är verkligen ledsen för din skull. :(

## Comment 14
Author: Jennie104

Vad tråkigt Stackare :<

## Comment 15
Author: Dior_94

Vad tråkig..Beklagar. :(

## Comment 16
Author: Mimmiih

synd att alla ungar dog.. :(  Men, men.. du kanske får en chans till snart?  :)

## Comment 17
Author: Lippo

Jättetråkigt, beklagar :(  
\*tröstkram\* <3

## Comment 18
Author: KvirrZ

Vad tråkigt :( kramar till dig och Bella<3

## Comment 19
Author: ciss

Vad tråkigt! Massa tröstkramar.

## Comment 20
Author: KajsaM

Vad tråkit! \*tröstkramar\*

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Men neeej, va ledsen jag blir :( Ååh, va tråkigt <3

## Comment 22
Author: senna

nej så tråkigt. :(  
hoppas det går bättre nästa gång. :)

## Comment 23
Author: flisan93

så tråkigt:( Hoppas att det går bra nästa gång. tröstkramar<3

## Comment 24
Author: Katter3

Vad synd!

## Comment 25
Author: [Borttaget]

tråkigt:(

## Comment 26
Author: Trasdocka

Ja jag hoppas verkligen att det går bättre nästa gång... Sedan har jag fått olika rekomendationer på hur jag borde göra nu, vissa uppfödare tycker att jag ska para om 1-2 veckor igen eftersom mjölkproduktionen är igång och att hon kommer vara redo, medans några andra tycker att jag ska vänta tills i vår just för att jag har de ute och de är större risk att de fryser ihjäl om hon inte bäddar in dem ordentligt. Måste tänkta igenom det här ordentligt nu :)

## Comment 27
Author: Timotej

Usha då :( Jättetråkigt.

Skönt att Bella klarade sig och mår bra i alla fall <3

Jo, det är ju lite nervöst at ta vinterkullar med förstföderskor/"osäkra kort" :/ Klurigt läge...

## Comment 28
Author: Trasdocka

#27 ja det är ju som sagt osäkra kort, men samtidigt ångrar jag inte att hon fick kullen nu än at hon väntade, eftersom hon redan hunnit bli 1 år och 3 månader när jag fick hem henne, och att vänta 5 månader tills det börjat bli varmt kändes svårt då hennes kullsyskon som väntat haft lite problem. Men man får bita ihop och det blir så mkt lättare när man får så mkt stöd från alla snälla människor :)

## Comment 29
Author: Martina-b

Nj vad tråkigt:(

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Gud så tråkigt. :( <3

## Comment 31
Author: Timotej

#28 Precis, bättre att hon fick en kull nu än senare, större risk för honans hälsa då.

Får hoppas på att det går bättre för tösen nästa gång!
