# Akut
Author: Misscat

Hur smittar e. culli culli? Undrar om det smittar genom att kaniner har varit i närheten av människor som har haft med drabbade kaniner att göra? Då dessa inte bytt kläder eller haft god hygien mellan skötseln av de drabbade kaninerna o dessa kaniner som inte stått på samma ställe.

## Comment 1
Author: Smultrondraken70

Det smittar via direktkontakt med urin (antar att du menar parasiten E Cuniculi). En smittad kanin kan smitta andra kaniner med sin urin, till exempel genom att dela toa. Det är mycket ovanligt att vuxna kaniner smittar varandra då parasiten utsöndras i urinen bara en begränsad tid efter smittotillfället. Många kaniner som smittas gör det redan i moderlivet via navelsträngen. Parasiten är mycket vanlig och kaniner kan vara bärare utan symtom. Potentiellt borde människor kunna sprida smitta till exempel genom att få förorenad urin på till exempel sina skor och gå mellan olika kaniner, men jag har aldrig hört talas om den smittvägen. Vår hane var positiv på E Cuniculi, men veterinären såg inget hinder att han bodde med en kompis då det som sagt är ytterst ovanligt att vuxna kaniner smittar varandra. Tror inte du behöver vara jätteorolig för att människor som varit i kontakt med smittade kaniner sprider smittan vidare med sina kläder och liknande. Har aldrig hört talas om den smittvägen, men är funderar du på det skulle jag fråga en kaninkunnig veterinär.

## Comment 2
Author: Misscat

Har varit i kontakt med veterinär.

## Comment 3
Author: Smultrondraken70

Ok, och vad sade hon/han? Det jag skrev berättade en kaninkunnig veterinär på Roslagstulls djurklinik för mig när vår hane Bosse var sjuk, men alltid intressant att höra vad andra veterinärens säger om detta med E Cuniculi.

## Comment 4
Author: Misscat

Veterinären kunde inte rekommendera att kaninen skulle gå tillsammans med friska kaniner då det ändå finns en risk till smitta mellan den smittade kaninen o de som inte är det. Så det är en chanstagnibg man tar själv om man låter kaninen GP med andra.

## Comment 5
Author: Smultrondraken70

#4 naturligtvis, dock är risken väldigt liten för smitta mellan vuxna kaniner. Parasiten smittar via urin, och efter några månader utsöndras vanligtvis inga parasiter via urinen längre, och kaninen smittar i stort sett aldrig. Men det är en hemsk och svårbehandlad sjukdom så såklart ska man vara försiktig. Jag personligen skulle till exempel inte dela på ett bondat par bara för att den ena diagnosticeras med E Cuniculi, det är ju en fråga om livskvalité för båda kaninerna som måste vägas mot mycket låg smittrisk, alternativt är ju båda kaninerna redan smittade. Det är vanligt att kaniner är bärare utan symtom också. Dock skulle jag inte medvetet sätta ihop en frisk kanin med en som är positiv på E Cuniculi, om jag inte visste att den sjuka kaninen varit smittad tillräckligt länge för att inte kunna smitta vidare. Dock skulle jag precis som den vet du pratat med aldrig rekommendera att sätta ihop ett sjukt djur med ett friskt.
