# Borde han få ny kompis?
Author: BaltizSimbaLukas

Borde jag skaffa en ny kompis till min kanin, Simba? Han blir 2 år den 13 april och har hela sitt liv tills för några veckor sedan bott tillsammans med sin bror Balthazar. Med en kompis skulle det ju bli roligare och hända mer i buren när vi i övriga familjen är på jobb/i skola, och nu känner iallafall jag att han ser lite ensam och uttråkad ut när han sitter där alldeles ensam.

Om det ska bli en ny så kommer det bli en hona, ungefär 2 år tror vi.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Vad har hänt med Balthazar?

## Comment 2
Author: frejaspluto

Irmelinis, jag tycker det känner att ni har tid för det , känns det innerligt från ditt hjärta att han känner sig ensam. Om man jämför lite med mig så kanske du kommer på andra tankar och du väljer det som känns rätt från magen, själen, hjärtat. Inte för att du tycker synd om din kanin. Du skickar fel signaler, då som inte kanske man förstår just det nuläget utan att man ser det sen. Min dotters kanin är väääldigt social , kommer fram till oss när vi. Lockar eller när han vill. Han är inte rädd för människor när vi är med , dvs hemma hos oss, eller om vi hälsar på nån så brukar vi ta med honom, för äventyrets skull. Och för han tycker det är kul! Jag märker på han han här så himla nöjd med sitt . Han känner inte det behovet. Men jag velar. Jag har en säljare och jag har nga veckor till och tacks ja eller nej. Dom är så pass små, så hinner jag kastera honom snart tid och plats är klart! Hormonerna hinner gå bort i lugn och to innan vaket är tummen upp eller ned. Dvs. Om jag genomför köpet. Detjag vill komma till är att om din kanin är så pass trygg i sig själv, social glad då kanske inte du behöver. Känner du att du har ett behov ? För att fylla dina behov eller din kamins.... Förstå mig rätt. Irmelinis 🌸🐰✨🌸💙

## Comment 3
Author: Smultrondraken70

Skaffa kompis:) jämngammal, gärna kastrerad hona. Skulle absolut ha gjort det! Tror att han skulle må bra av det, då han ju är van vid sällskap❤️ Lycka till:)

## Comment 4
Author: BaltizSimbaLukas

#1 Han rymde... :'(

#2 Jag är inte Irmelinis...😂 Men jag fattar vad du menar. :)

#3 Ja, det blir det isåfall. Tack!

## Comment 5
Author: frejaspluto

Haha, förlåt, tänkte på herlt annan tråd förlåt mig 😅🐇✨tack för att du tog det så bra! Låt ingen påverka dig Du måste välja själv. 🌸
