# Vart avliva bäst?
Author: Elsaharr

Nu har vi tyvärr valt att vi ska avliva Dolly, hennes tänder är det fel på flera olika ställen vid tänderna, hon kan inte ens äta ordentligt längre. Hon har blivit snorig och är helt orkeslös. Den sista lilla livsgnistan är borta. 

Min fina lilla kanin 😭❤️  

Vad tycker ni? Är det bäst att avliva hemma? (Pappa får göra det han som vet hur man gör) 

Eller åka till veterinären?

## Comment 1
Author: tlover

Jag kan ju säga hur vi gör.

Måste ett djur avlivas så avlivar vi hemma (läs min man, än så länge).  

Vi bor en bit från veterinären = en lång bit för djuret att åka, våra djur är inte vana att resa = väldigt stressigt för kaninen.

Vi kan dessutom ge dess favoritföda, sätta djuret på en av sina favoritplatser, ha djuret med folk dom känner och inte främlingar tex.

Dessutom så har vi varit med om en avlivning (katt) som gick helt fel, katten dog medan den spydde och hade panik och det är inget vi vill utsätta ett djur för igen även om vi vet att inte alla djur dör i sin egen spya hos veterinären.

Det är alltså för oss mest humant att avlivningen sker hemma utan gift.

## Comment 2
Author: Bellie

Det är hemskt att behöva avliva sitt djur även fast det är det bästa för djuret och jag tror att det är det bästa för henne. Jag skulle åkt till veterinären själv, men ingen vet bättre än dig om den här frågan. När vi skulle avliva min hamster så ville vi inte åka till veterinären för att det skulle kosta mycket pengar, så mamma ringde distriktsveterinären som gick med på att avliva honom. Han somnade in lugnt och fridfullt. 

Att ta det beslutet är hemskt, men man måste se vad som är bäst för djuret. Du gör absolut som du vill, men tänkte att om jag delar med mig om min lilla historia kanske det hjälper. Lycka till! 💔😕

## Comment 3
Author: Maleficum

Har man någon hemma som vet hur man avlivar och är van skulle jag nog föredra hemma då man slipper massa onödig stress. Har själv avlivat flertalet fåglar hemma då det känns minst stressande då de är i bekant miljö och de flesta inte heller varit tama och då känns det elakt att fånga in dem, sätta dem i en transportbur, låta dem bli infångade av en okänd människa i okänd miljö för att sedan få en spruta.  

Däremot om man inte vet vad man gör eller känner sig säker är det bättre att åka iväg till veterinär eller kanske ännu hellre se om det finns en veterinär som gör hembesök vid avlivning.

## Comment 4
Author: Irmelinis

Fina lilla Dolly-gumman ❤️  
Usch vad sorgligt.

## Comment 5
Author: Elsaharr

Efter att ha läst på jordbruksverkets hemsida om regler och lagar har vi beslutat att åka till veterinär och göra det. Vi ska ringa imorgon och boka tid. Känns så ledsamt, bara 1 år är hon. :( Kan inte sluta gråta men det känns ändå som att vi har rätt beslut för henne. Det enda hon i princip kan äta är pelletsgröt och rivna morötter som hon verkligen älskar. Det ska hon få mycket av de sista dagarna hon har kvar <3

## Comment 6
Author: Bellie

🌺

## Comment 7
Author: Rafflan

Alltid avlivning hos veterinären, alltid gått lugnt och fint till och alla djuren har somnat in lugnt och avslappnade <3

## Comment 8
Author: Smultrondraken70

❤️Styrkekramar❤️ Vi förlorade vår lilla hane för mindre än två veckor sedan. Han skulle blivit två i april. Alltid lika sorgligt när dom går bort:(

## Comment 9
Author: Elsaharr

#8 Tack för stödet, känns verkligen jobbigt :( På fredag åker vi in. Ska ägna massa tid åt henne tiden som är kvar<3

## Comment 10
Author: crystalguurl

🌺❤️
