# Dräktig kanin
Author: ulst00003

Hej!jag trodde min kanin var skendräktig så jag parade om henne igår. Men det visade sig att hon var dräktig för imorse låg det 2 kaninungar i buren. Jag undrar nu om hon kan vara dräktig igen med tanke på parningen som genomfördes med kaninungar i magen.

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Sa du inte att du parat henne för en vecka sedna och sedan omparade igår?  
De går dräktiga 28-35 dagar, så hon måste träffat hane för 1 månad sedan med.

## Comment 2
Author: ulst00003

Hej! Det stämmer det du säger, jag omparade henne igår och 11 januari. Min dotter "provade" att sätta ihop dem 21 december men vi trodde inte att det blev något eftersom honkaninen mer eller mindre satt i min dotters knä och hanen bara lade sig bredvid. Men uppenbarligen blev hon dräktig. Vad tror du nu då? Kan hon vara dräktig igen fast hon hade ungar i magen?

## Comment 3
Author: em.nord

Man ska alltid vänta MINST 36 dagar. Ja tyvärr är risken stor att hon är dräktig igen men hoppas inte det! :( (Om vi bortser från din dotters handling i december där dom uppenbarligen gjorde mer än låg bredvid varandra) varför igen igår om du gjorde det den 11 januari!?
