# Bananförgiftning?
Author: kaninpiss

Om en kanin fått i sig alldeles för stor mängd banan, vad kan hända då? Är det farligt?

## Comment 1
Author: Katniss

Det beror nog på hur mycket som är 'mycket' och hur van kaninen är..

## Comment 2
Author: missan´s

Kaninen blir nog lös i magen.

## Comment 3
Author: kaninpiss

Alltså.. när jag äter en banan så brukar han få smaka en tunn tunn liten skiva. Det fick han idag med. ...... Så ringde telefonen (den fasta telefonen) och jag la ifrån mig bananen på soffbordet och gick o svara. Kaninen låg under bordet på matten. När jag kom tillbaka efter en kvart satt kaninen PÅ bordet och halva bananen var nog borta.  

Han älskar verkligen banan. Och han ser ut att må bra, men ändå. Jag blir rädd att han ska bli dålig eller dö?  

Det är en dvärgvädur hane 4 år gammal.

## Comment 4
Author: Irmelinis

Nej han kommer inte bli dålig eller dö. Lös i magen möjligtvis. Och väldigt mätt.

## Comment 5
Author: missan´s

#3 Dö kommer han näst intill garanterat inte att göra för knappt en halv banan. Lugn bara. 🙂 Möjligtvis att han blir lös i magen som sagt, men inget mer än så skulle jag inte tro.

## Comment 6
Author: Adirfen

Det är ingen fara :)

## Comment 7
Author: crystalguurl

Intressant fakta om godis, 1 morot motsvarar 3 hinkar morötter för en häst!

## Comment 8
Author: Katniss

#7 ojdå :o tur att man bara ger en liten bit..

## Comment 9
Author: Adirfen

#7 OJ!

## Comment 10
Author: iWontBite

det är absolut ingen fara, bananer brukar vara ganska snällt för magen dessutom så jag tror inte ens han kommer bli lös i magen ^^ Det skulle nog behövas betydligt större mängder.
