# Tips till er med fleece i burarna!
Author: emms

Hej, har ett litet tips jag tänkte dela med mig av nu i fällningstider. Vi som har fleecefilt som underlag vet att det kan fastna väldigt mycket päls och hörester i det som är omöjligt att få bort och som skräpar ner i tvättmaskinen. Innan köpte jag alltid nya fleecefiltar vid byte men nu har jag kommit på hur man kan använda samma filter många gånger om.

Fönsterskrapa/duschskrapa! 

Man tar helt enkelt sin skrapa och drar över filten. Allt skräp förvinner med lite tålamod och man kan sedan slänga in den i tvätten och ut kommer en filt som ser ut som om den är ny. Tvättar mina filtar idag så tog lite bilder så jag kan visa er innan och efterbilder.

## Comment 1
Author: smellcaramell

Funkar toppen med en vanlig piassavakvast också, använder jag alltid när jag städar på fleecen jag har som underlag och på hustaket :) har en speciell utan skaft som jag kan använda vid snabbstädning, vid storstädning lägger jag grejerna på altanen och sopar med en vanlig kvast :)

## Comment 2
Author: LillyMy

Tack för tips! Detta ska jag definitivt testa :)
