# Frågor ang. kaninpest
Author: missan´s

Jag har lite frågor angående kaninpesten.

Hur lång tid kan det ta innan pesten är över ungefär? (Om det går att beräkna/se på något sätt?) När vågar man skaffa kanin igen utan att riskera att den smittas?

## Comment 1
Author: Peak303

Jag hade sanerat allt som tidigare kanin haft om du har kvar något och låtit de vara typ någon vecka innan jag hade skaffat någon ny!

## Comment 2
Author: Vixxen

Här är en massa trådar om kaninpest! https://www.google.se/search?hl=sv&q=kaninpest%20site:kanin.ifokus.se&gws\_rd=ssl

Du kan nog hitta svar på dina frågor där!

## Comment 3
Author: emms

Skaffa en unge från en hona som är vaccinerad och vaccinera den direkt. Eller om du vill ha en äldre så skaffa en som redan är vaccinerad. Ev ha djuret inne tills vaccinet verkar fullständigt (inte helt säkert men bättre än att ha den ute under tiden). 🙂

Och sanera alla kaningrejer sedan innan. Har ni mycket vildkaniner runt buren så skulle jag sätta upp dubbla galler, finns ju mer dom kan smitta med tyvärr. 😕

## Comment 4
Author: missan´s

#1 Jo det ska jag göra. :-) 

#2 Hittar tyvärr inte frågorna på mitt svar där

#3 Ok tack :-)

Frågan är bara om det inte vore bättre att vänta med och skaffa ny kanin tills det försvunnit eller åtminstone lugnat ner sig... Vad tror ni?
