# Färg??
Author: Misstique

Pappan är satin rex. Jag vet inte säker vad som finns bakom mamman. Finns en väldigt liten chans att hon bär på satin. Vad är detta för färg? Svart satin? Givetvis menar jag den till höger :-)

## Comment 1
Author: Irmelinis

Vilken färg är pappan? Satin-rex är bara pälstypen.   
Vilken färg är mamman?

## Comment 2
Author: DjurSlottet

Pappan är blå zobel siames.

Mamman är viltbrun manteltecknad. Mammans mamma parades med en satin först men de sa att det tog inte och att de använde en normal pälsad hane istället. Så jag tror inte att det kan bli satin. Och ja Mammas fråga var nog fel ställd. Hon undrar om den är satin. Hur vet man säkert? Det finns en annan svart i kullen men den skimrar inte så här utan är bara svart.

Från början tyckte vi att denna flickan var viltblå, men nu är hon mer svart fast ändå inte.

## Comment 3
Author: DjurSlottet

En bild från när hon var mindre.

## Comment 4
Author: Irmelinis

Den ser ut att kunna vara zobel brun (alltså blekt svart), svart är den inte.   
(jämför med bilderna här http://www.kaninfarg.se/farg.zobelbrun.htm)  
  
Men svårt att säga om det är satin eller inte. Det som skimrar kan vara zobelfärgen. "Zobelungar skimrar ofta lite silveraktigt i pälsen och en riktigt mörk zobel kan man skilja från en svart tack vare silverglansen i pälsen som unge"

## Comment 5
Author: DjurSlottet

Tack !
