# Sned tand
Author: Exempeel

Hej!  
Jag var inne i mitt rum och tog lite bilder på Exempel. När jag sedan skulle bära ut honom, så hoppade han ner från mig och landade helt fel. Jag var då i garaget (mitt rum ligger precis bredvid och går ut och in därigenom) och när jag tog upp honom såg jag att han blödde på läppen. Jag kollade lite extra och såg att han bitit sig, så jag torkade försiktigt bort blodet med lite vatten. Såg då att hans högra tand är helt sned, antagligen från fallet, då hans tänder varit perfekta förut.  

Han brukar _inte_ ha något emot att bli buren alls, så jag var inte beredd på att han skulle hoppa. Försökte ta emot honom men det gick inte. 

Han har ätit lite av en morot, så han kan äta hårda saker. Ska ut till honom snart igen och se om han äter hö osv. Men tror ni det är något som kommer fortsätta växa så?  
Jag ska självklart höra av mig till vet, men det är stängt över helger så kan inte åka in.

![](/u2/52c324f97f03e00fdc3a242db01fa380/660/image1.jpg)

## Comment 1
Author: Elsaharr

Åh, hoppas det fixar sig! 😕

## Comment 2
Author: emms

Svårt att veta hur det kommer utveckla sig. Men hör av dig till kaninkunnig vet. Kanske behövs det göras någonting, kanske fixar det sig självt. Vissa får ju bettfel av fall eller andra olyckor men då hamnar det oftast bara på framtänderna och det är ju lättare. Vet att det var en kanin här för ett par år sedan som hade bettfel på framtänderna, men han var så pass lugn och trygg att dom kunde klippa tänderna på honom med jämna mellanrum utan att söva eller ge honom lugnande. 

Håll koll på att han äter som han ska och så, sitter den löst så man kan vicka på den?

## Comment 3
Author: Exempeel

#2 Var nyss och gav honom lite pellets, han äter det precis som vanligt. Tanden är inte lös utan den sitter lika hårt som den andra.

## Comment 4
Author: Exempeel

Men det ser verkligen inte bra ut?

## Comment 5
Author: Storip

Är det en glugg mellan undertänderna också..? Hoppas allt löser sig!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Men är du säker på att den blev så sned nu? Eftersom, tänderna ska väl sitta väldigt tätt? Men det är tandkött nästan hela vägen emellan hans tänder, och det får mig att tro att tänderna har växt så ett tag. För ifall den hade slagits sne nu, borde inte tandköttet se konstigt ut? Typ som att det har slitits? Nä men jag vet inte, är inte så duktig på det här med kanintänder ^^ Men hoppas det ordnar dig iallafall :)

## Comment 7
Author: Exempeel

#6 Om jag inte minns helt fel har han haft en liten glugg där så länge som jag kan minnas. Dock inget veterinären påpekade när jag var där sist. Tycker dock den ser större ut på bilden är i verkligheten.  
Tack!

## Comment 8
Author: Exempeel

#7 Är nästan 100% säker på det, ja. Tandköttet ser väldigt svullet ut och tror inte att det riktigt 'slits' eller liknande om han skulle slå i. 

Skulle vara konstigt om ena tanden börjat växa konstigt, efter 4 år utan anledning tycker jag. Men jag vet inte, är inte helt säker på att den blev såhär efter fallet.

## Comment 9
Author: Exempeel

Hans tänder har tidigare sett ut såhär. Tyckte att det såg normalt ut, men nu när #7 påpekade det, så det kanske alltid varit för mycket tandkött mellan tänderna?

## Comment 10
Author: Elsaharr

Hm, min kanin har lite mindre tandkött än så i alla fall 🤔

Men vet borde väl ha påpekat det om så var fallet?

## Comment 11
Author: ScarletMajesty

Jag tycker det ser ut som om det är tandköttet som är svullet, och skapar en illusion om att tanden är sne.. Men det är svårt att avgöra genom att bara se på bild också :/

## Comment 12
Author: ScarletMajesty

Jag tycker det ser ut som om det är tandköttet som är svullet, och skapar en illusion om att tanden är sne.. Men det är svårt att avgöra genom att bara se på bild också :/

## Comment 13
Author: Exempeel

#11 Jo, man tycker ju att han skulle ha påpekat tänderna. Dock var han inte så kunnig, finns ingen här i stan som är speciellt kaninkunnig. Men han satt och läste på medan han väntade på provsvaren från öronen (han hade öroninfektion då).   
  

Men man vet ju aldrig, kan ju ha växt såhär. Men han äter bra hö från bonde, gnagar på pinnar och träleksaker osv. Hans föräldrar är även utan bettfel.

## Comment 14
Author: emms

Tycker det ser ut som om tandköttet på ena sidan har fått sig en smäll och åkt upp lite. 

Kanske därför det ser snett ut. Håller man handen över tandköttet på bilden ser dom ut att vara raka. Men dom kanske fått sig en liten smäll längst ner så det trillat av någon flisa. Men det borde jämnas till så småningom.   
Tänderna ser ju ut att gå ihop rätt i över och underkäke så det är ju bra. Vet inte om dom kan få fraktioner på käkarna lätt? Men då borde han dregla och vara ovillig att äta tycker man.

## Comment 15
Author: Exempeel

#13 Tandköttet är väldigt svullet, men tror att tanden är sned, om man tittar på längden så ser man att den vänstra, på bilden, är sned och längre än den högra

## Comment 16
Author: Exempeel

#15 Jag förstår vad du menar, men om tanden skulle vara rak så skulle det vara riktigt stort mellanrum mellan båda tänderna? Eller tänker jag helt fel?

## Comment 17
Author: emms

#17 Du menar som undertänderna?

Övertänderna växer ju lite i en vinkel. Bilden i #10 ser helt perfekt ut tycker jag. Även där växer dom ju lite mot varandra.

Men han ser helt klart svullen ut på de första bilderna.

Om du inte har någon kaninkunnig veterinär i närheten skulle jag ringa/maila någon som är bra på kaniner och fråga dom. Om svullnaden inte går ner kanske det hänt något inuti som inte syns som behövs röntgas. 

Förhoppningsvis så har han bara fått en smäll och det blir som vanligt om ett tag. Men det är bra att du har bilder på när det var normalt, då har du något att jämföra med liksom. 🙂

## Comment 18
Author: Exempeel

#18 Precis! 

Tandköttet är svullet, kan självklart vara därför tanden ser sned ut, men tycker att den måste vara lite sned, eftersom den börjar så mycket högre upp än vad den brukade och längre ifrån den andra tanden. 

Tänkte mejla Roslagstull, hört att dom är riktigt bra på bland annat kaniner! 🙂

## Comment 19
Author: Love Lejonhuvadekaniner

Jag tycker också att tanden ser lite sned ut:) Hoppas det rättar till sig och att han mår bra:)!

## Comment 20
Author: Exempeel

Fått svar av Roslagstull, som jag mejlade. "Hej! Tack för din fråga! Det går inte att göra en heltäckande bedömning utan att faktiskt undersöka honom men det finns en liten risk att han har brutit ena framtanden. Detta gör givetvis ont och man bör sätta in smärtlindring i samband med sådana olyckor. I de flesta fall växer en framtand på en kanin ut igen förutsatt att frakturen inte har skett så pass högt upp att tandens tillväxtzon har skadats. Det är klokt att låta en veterinär titta på honom! Se tills dess till att han kan äta, ibland med det vid problem med framtänderna hjälpa att servera maten i mindre munsbitar, ex klipp höet i korta bitar - så att det blir lättare att äta."
