# Hyra kanin i Stockholm?
Author: InteAlls

Jag har släktingar som har bestämt sig för att skaffa kanin(er) till sina två döttrar. Jag tror att det bästa för dem skulle vara att till en början hyra, för senare köp. Nu efterlyser jag uppfödare eller liknande som kan erbjuda detta :) Alla rekommendationer tas tacksamt emot!

## Comment 1
Author: Evelina!

Ligger visserligen inte i Stockholm (ca 3,5 h därifrån), men har djur till uthyrning och är enormt trevlig att ha att göra med - gå in på www.kaninbacken.se och läs mer. Jag har ägt tre kaniner från henne (alla av olika ras, men extremt stabila i psyket).

## Comment 2
Author: Storip

Jag bor i Stockholm och kan troligen tänka mig att hyra ut kaniner. Maila vid intresse: vargidet@gmail.com 🙂

## Comment 3
Author: InteAlls

Tack för tipset Evelina! Tyvärr tror jag att de hellre vill ha något närmare.

Storip, det låter intressant. Vad är det för raser du föder upp? Jag vet att ena flickan är intresserad av hermelinkanin att hoppa med :)

## Comment 4
Author: Storip

#3 Föder för närvarande upp lejonhuvad kanin och hermeliner, samt blandraser ibland då det kommer blir projektavels kullar. Har en hermelinhona som hoppat runt 50cm :) Hon väntar ev. kull med min lejonhuvade hane.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

I Östergötland, men de har hemkörning till bla Sthlmsområdet. 

http://41432.shop.textalk.se/hyra-kanin/

## Comment 6
Author: zezagena

Är det ungar el vuxna de intress av..? Har flyttklara dvv  ungar i färgerna- svart och viltgrå enfärg + mantel runt 10 juni. Sthlm
