# Sära honor och hanar
Author: lydia.L

Hej! Har två kaninungar (en hona och en hane ) som nu är 7 veckor :) Jag har inga som har tingat dem ännu så de får bo kvar hos mig tills rätt hem dyker upp.  Om de skulle bli kvar lite längre: När behöver man sära på dem? Alltså honan och hanen :) 

Tacksam för svar! 

Kan ju tillägga att de är två mellerudskaniner om det har någon betydelse på storleken av kaninen :)

## Comment 1
Author: Peak303

Jag hade särat på dem mellan 10-11v, för att inte riskera något. :)

## Comment 2
Author: sfut

12 veckor säger jordbruksverket, bor de ute så sära hellre tidigare. Mina ungar bor inne med mig så jag väntade tills de började visa tecken på könsmognad/kulorna börjar trilla ner på hanen.

## Comment 3
Author: RebeccaG

Jag separerar alla ungar vid 7-8 veckor, så ifall dom får flytta vid den tiden ser jag att magen klarar sig fint utan att det kör ihop sig + att det är lättare att hålla kolla och notera vad som är normalt ätande och bajsande för varje enkild unge.
