# (X) Lilla Blå - kaninen utan näsa!
Author: FotoAlle

Jag vill berätta om vår kämpe Lilla Blå.

Hon är en blå korsning liten rex-silver född i september 2014. Bor ute tillsammans med sin kompis Kai. 

Den 15 april kl 7 på morgonen hittade jag henne i buren och då såg hon ut som på bilden. Rädd och kraftigt smärtpåberkad blev det djurambulansen in till Roslagstull, där vi tog beslutet att försöka, trots skadans art och den stora risken med att söva kaniner, så hon opererades på dagen.

## Comment 1
Author: tötenöten

Vad hade hänt? D;

## Comment 2
Author: FotoAlle

Vi visste faktiskt inte först, men hittade sen ett pyttehål i nätet på baksidan, där hon hade fastnat för jag hittade den saknade näsan där :-( Men inga blodspår, ingenting!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Men fy vad hemskt! Hur ser hon ut nu?

## Comment 4
Author: FotoAlle

#3 Så här 💕

## Comment 5
Author: FotoAlle

Bilden är tagen för fem minuter sen men mellan den och den första är det ytterligare en operation och ett par dagar på sjukhus.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Oj så mycket kämpar glöd du och din kanin har ❤️ Så söt lite kanin och tur att den har sådan bra matte som du ps Lilla blå kämpa  på ❤️

## Comment 7
Author: Fillippa NP

Men vilken otur :( Så skönt att det gick med operation! Hoppas att tillfrisknandet går bra! :)

## Comment 8
Author: Elsaharr

Tråkigt att det blev så. :( Hoppas allt går bra! ❤️

## Comment 9
Author: kanin och häst

Vilken söt liten kämpe!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#4 Lillan då :(

## Comment 11
Author: Smultrondraken70

Lilla gumman, krya på dig❤️

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Stackars! Hur mår hon idag, äter hon som hon ska trots händelsen?

## Comment 13
Author: FotoAlle

Ja, hon är grym! Äta och så går bara bra, hon har haft lite svårt att stt tvätta sig men det går bättre också. Slemhinnan är blottad och kommer alltid att vara så. hon har också strikt utegångsförbud tills att allt har läkt. Nästa vecka ska vi till Roslagstull för återbesök och först då får den definitiva prognosen för hennes framtid. I början såg det inte så just ut. Tack alla! 🐰

## Comment 14
Author: FotoAlle

Så här spg hon ut efter första operationen

## Comment 15
Author: FotoAlle

Men på grund av en infektion så fick hon sövas igen och de fixade till det bättre. Då fick hon stanna kvar i tre dagar. När vi fick hem henne såg hon ut så här
