# OT - Systemkamera
Author: Clariiz

Jag önskar mig en i julklapp. Men tänkte eftersom det finns så extremt många olika. Vilken tycker ni är bäst? Vad har ni för någon? Hur funkar den?

Jag vil ha en som fotar skarpt och som man kan ställa in efter ljus och motiv. Gärna som är bra på rörelsebilder. Den bör ju inte vara för dyr :P

## Comment 1
Author: twinnie

Fråga på foto.ifokus ^^ det här är ju **kanin**.ifokus.

## Comment 2
Author: lolaisdenied

Jag är van vid canon kameror och föredrar dom då menyerna är lätta och det är bra produkter.  
  
Jag har en digitalsystemkamera som heter canon eos 300D  
Den fungerar väldigt bra förutom att jag tycker den fokuserar dåligt när det inte är så mycket ljus i omgivningen. Man bör köpa en blixt till för den blixten som är på kameran gör att tex människor ser svettiga ut, blir platt och konstigt. Annars är den bra. Går att ta hyfsade bilder när något rör sig:P Finns sport inställning.  
  
Vill själv ha en Canon 350D eller Canon 400D men de är för dyra för min plånbok. Kanske skaffar det om ett år då de går ner i pris.  
  
Fast du kanske inte menar digitalsystemkamera utan analog?

## Comment 3
Author: Clariiz

#1; Ska fråga där också, men många av Kaninerna fotar sjuktfina bilder och har underbara kameror och alla håller nog inte till på Foto.

#2; Det verkar super bra :) Shit vilken vacker bild du lyckats fånga :) Hur mycket ligger priset på de kameror du pratat om inklusive din?

## Comment 4
Author: lolaisdenied

Min har några år på nacken så den får man köpa begagnad.. kostar väl 1000-2000 kr nu, för ca 2 år sen köpte jag den för 4000 begagnad.  
  
NY Canon 350D ca 5700  
NY Canon 400D ca 7000  
  
Begagnade är mycket billigare. Men man kan bara ta ett visst antal exponeringar(bilder) sen kan den pajja, har man tur funkar den över det antalet... Det är ett väldigt högt antal ska jag säga, men tar man några hundra bilder per dag håller den inte i hur många år som helst:P

## Comment 5
Author: lolaisdenied

Så suddiga bilderna blir ![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)

## Comment 6
Author: Clariiz

Okej.. Kanske inte kameran för mig då ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

Den var väldigt bra med färger tycker jag :)

## Comment 7
Author: lolaisdenied

Hehe jag har tjuvat och ökat färgerna lite, kan visa en som jag inte fifflat med\*  
  
Mycket billigare systemkameror är där nog inte o.O  
Isf är det bättre med digitalkamera..

## Comment 8
Author: huldisen

Är också sugen på en system kamra ;) Önskar mej en i julklapp ^^ Men min mamma tycker dom kostar så mycket :P

## Comment 9
Author: Clariiz

Jo det är ju priset som är problemet :P (i varje fall om man tittar på min önskelista, Mobil, vattentät Ipod, stor utekaninbur m. gård osv. :P.)

## Comment 10
Author: lolaisdenied

Jag tycker du ska satsa på digitalkamera, det finns riktiga bra sådana med bra priser=)  
  
digitalkamera;Canon IXUS400 bild->

## Comment 11
Author: Clariiz

Har en digital nu.. Men tycker inte den är bra nog.. + att blixten dröjer något enormt.. och den är väldigt svår att förstå.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#10 Dina foton är ju urbra! :D

## Comment 13
Author: lolaisdenied

Det kan vara vissa fördröjningar på blixten, men det är det på de flesta kameror, system med.. Systemkameror har ungefär lika snabb blixt som en bra digitalkamera.  

#12 tack!:D Här är några fler bilder jag tagit med min systemkamera och digitalkamera. (2 sidor)  
[http://lolaisdenied.deviantart.com/gallery/](http://lolaisdenied.deviantart.com/gallery/)

## Comment 14
Author: Clariiz

#13; jo men min är liksom:

_klick_  eeeennnn, ttttvåååå, tttrrreeee. _blixt_

man hinner liksom komma förbi ögonblicket och lite till :P

## Comment 15
Author: lolaisdenied

#14 Mer pengar = snabbare och bättre produkt.  
Finns inte de enorma summorna till digitalsystemkamera föreslår jag en lite dyrare variant av digitalkamera. Då tar det inte ens en sekund för blixt och bild:)

## Comment 16
Author: Clariiz

#15; åh vad underbart :D Men priset är väll ganska enormt super högt?

## Comment 17
Author: lolaisdenied

Köper du en på tex tradera så kan en vanligtvis dyr kamera fyndas för några hundralappar:)  
  
Det är bara att gå in och kika vad för några de har där, sen söka på google efter betyg på kamerorna.. snabbhet etc:)

## Comment 18
Author: Clariiz

Smart tips ;) Ska kolla

## Comment 19
Author: Majsbecka

Jag har en Nikon D40, och jag är väldigt nöjd med den! :D Det enda "dumma" är att om man ska köpa objektiv så får man köpa lite dyrare :/ Men jag tycker inte att det är nån större fara :D

Det är liten och behändig + att den är ganska billig ^^,  
Kan lägga upp en bild som jag har tagit med den :D  
Om du vill se fler bilder så gå in på min hemsida [www.beckafoto.webb.se](http://www.beckafoto.webb.se/) :D  
Älskar värkligen den kameran ^^,

## Comment 20
Author: Clariiz

#19; hur mycket kostar den och vart kan man köpa den?

## Comment 21
Author: Majsbecka

På Elgiganten och på Siba kostar den 4 785kr  :)

## Comment 22
Author: ciss

Har en Panasonic Lumix DMC FZ-50. En långzoom alltså, ingen system. Prova den, den är bra. Lite av en nybörjarkamera men den har faktist en hel del inställningar. Går att utvecklas mycket med den :)

## Comment 23
Author: ciss

En bild jag tagit med den :)

## Comment 24
Author: ciss

En till. Har lekt mycket med denna bild, haha ^^

## Comment 25
Author: lolaisdenied

Ciss, jag vill gärna se orginalfoto!:D
