# Hur bor din innekanin?
Author: TheMe

Skulle vara kul att se bilder på hur era innekaniner bor och vilken form av aktivering och motion de får.

Tänkte att vi kan sno idéer av varandra för att kunna ge våra innekaniner så stort och roligt utrymme som möjligt. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: TheMe

Min dvärgkanin Fluff bor i en mindre hage just nu pga att hon är nyopererad, annars brukar hon vara frigående.

Ska bygga en till pall/hylla som kommer vara lika lång som en sida i hagen och dubbelt så hög som den lilla pallen.

Annars har hon höhållare (Ikeas påshållare), kattlåda med toa-lätt, mat- och vattenskålar och matta i buren samt matta, kattunnel, pall, aktiveringsboll och grenar i hagen.

Har precis köpt en ny innebur till Fluffen eftersom hon fått flytta från köket till vardagsrummet. Vill skydda parketten från fläckar/skador. Bara en omkullvält vattenskål kan ju ställa till det rejält annars...

![](http://prinsenochjag.webblogg.se/images/2010/p3140001_79037375.jpg)

![](http://prinsenochjag.webblogg.se/images/2010/p3140002_79037523.jpg)

![](http://prinsenochjag.webblogg.se/images/2010/p3140003_79038037.jpg)

## Comment 2
Author: Valkyrie

fint =)'

jag har ingen innekanin :P

## Comment 3
Author: TheMe

#2 Tack!

Glömde skriva om motion/aktivering utöver vad hon hittar på själv.

Brukar ge henne stora kartonger, toarullar, grenar, korgar, extra kattunnlar och annat att sysselsätta sig med när hon är ute och skuttar. Hoppa upp och ner i soffan eller sängen är också kul.

Sedan blir det selpromenader på sommaren, gärna i skogen eller en park som finns i närheten av där vi bor.

Skulle vilja ge henne en kastrerad killkompis också. Testade innan hon var kastrerad och då gick det inget vidare. Skulle säkert fungera bättre nu när hon är kastrerad, bara man hittar rätt individ...

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Pepparkakas hem, fast hö ligger nu på golvet och det gillar han bäst

## Comment 5
Author: TheMe

#4 Fint! Tycker han inte att kaklet är halkigt?

## Comment 6
Author: Valkyrie

4# fint =)

kul med inredningstips då jag ska ha george inomhus hos en kompis och behöver lite tips ^^

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#5 tack, det är inte kaklet utan en platsgolv ;)

#6 tack

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Kan ta bilder sen.  
  
Luna bor i en hage i köket. Hon är en kanin som tycker tunnlar är skrämmande så en sån har hon inte. Men hon har nåt att gnaga på, ett hus, en toa, och en filt som hon älskar.  
Och sen hö och vatten såklart. ;P  
  
Sen det där med motionen är en liten knepig del för henne eftersom hon gärna håller sig nära huset och hagen. Men hon har sakta men säkert börja undersöka köket.  
Annars får hon komma ut och mysa med mig och sitta i famnen.  
  
Gizmo har en hage i sovrummet, sen har jag låtit honom springa runt i nästan hela lägenheten men då pissade han i soffan så nu är han instängd i sovrummet. Trots aktivering verkar han dock vilja gnaga på sängen, bokhyllan, böckerna osv ![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Så det blir nog att bygga en större hage som han får vara i när vi inte kan vara med honom. Så bilder kommer när den är fixad.  
Han har i alla fall en tunnel, en transportbur som får agera hus, en toa. Massa pinnar, en aktiveringsboll.  
  
Han är en kille med mycket energi som måste få röra på sig varje dag ordentligt.

På sommaren brukar jag ta ut Gizmo i koppel, eller sätta upp en hage. Luna funkar inte att ha koppel på för hon är så lättskrämd.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Min franska vädur är frigående när jag är hemma men han håller mest till på den stora mattan under köksbordet. Tyvärr så måste jag sätta upp kompostgallrena när jag inte är hemma och när jag sover, eftersom han biter på **allt** så jag måste hålla koll på han. Som aktivering har han kaninleksaker, pappers rullar, en papperskasse, en katt tunnel och grenar. Jag har även lagt ett lakan över en av köksstolarna, där under brukar han sova men också gräva och ståheja sig ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Men den bästa motionen får han när han bara springer runt som en galning ![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 10
Author: TheMe

Inga fler som vill visa hur era innekaniner bor?

## Comment 11
Author: Linnslins

Jag ska ta bilder i helgen så jag kan visa hur min lilla gris bor. Har fått nån vana att kalla henne gris just nu :O  
Jag tror inte min bur kan ge så mycket inspiration, det är nog jag som behöver inspiration i stället :P haha!

## Comment 12
Author: lillaisa

Har utekanin pga allergi men hade det gått med inne hade jag haft honom frigående, med kanske någon "hörna" som var hans eget:)

## Comment 13
Author: TheMe

Här är lilla Fluff. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

![](http://prinsenochjag.webblogg.se/images/2010/p3160004_79311433.jpg)

## Comment 14
Author: Ida-M

Jga kan visa så fort jag tagit bilder..

## Comment 15
Author: riiffen

Jättesnyggt alla bor :)

## Comment 16
Author: pigelina

Vill oxå ha innekanin:(

Superfint alla!

## Comment 17
Author: Linnslins

Här bor alltså Lisen. Jag har inte så mycket speciella saker åt henne. Jag har just lagt in en fleecefilt i buren, får se om hon gillar den eller inte.. Lisen dricker mycket mer om hon får dricka ur en skål, så jag gick ut på upptäcktsfärd och hittade en tegelsten som vattenskålen får stå på, då blir det inte så mycket smuts i vattnet. På senare tid har jag börjat sätta fast skålen med häftmassa, annars välter hon den när hon ska dricka för hon ställer tassarna på kanten =)

Hon får springa runt i hela rummet när jag är hemma, och när det blir så pass varmt ute så vi kan ha balkongdörren öppen på dagarna så får hon gå ut dit också tänkte jag.

Hennes favoritställe är den där kartongen brevid buren. Den samlar upp hö som rasar ner från microlocket, så där sitter hon och smaskar hö när hon är lös, eller så springer hon in under sängen och gömmer sig. När hon är trött ligger hon gärna på mattan utanför buren, som egentligen är där för att hon inte ska halka när hon hoppar in och ut ur buren, och så samlar den upp lite skit =)

Aktivering just nu handlar väldigt mycket om att tycka om selen, och det är tydligen riktigt jobbigt dessutom, hon blir alltid väldigt trött efteråt.

## Comment 18
Author: TheMe

#17 Jättesnygg matta! Jag är en sucker för svart/vitt. Var har du köpt den? Pris?

Låter härligt att hon får vara ute och skutta fritt mycket. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 19
Author: Linnslins

Jag minns inte riktigt, men jag tror det kan ha varit ö&b för 50 kr kanske. Det var nån sån billig affär i alla fall. Fast jag tänkte köpa en ny snart, den där börjar bli lite smutsig. När hon får frukt och grönsaker så springer hon ofta dit och äter så den blir ganska full i kladd! :P haha!

  
Idag har vi lite lyx för nu får hon springa vart hon vill utom till sovrummet, katten måste ju också få vara nånstans utan att bli jagad! =P

Jag har funderat lite på det där med sitthylla, funderar på att tillverka nånting till sommaren som jag kan sätta i ett hörn av buren, så kanske hon kan ha vattnet där uppe också, men vi får se...

## Comment 20
Author: TheMe

#19 Jag har byggt egna hyllor till Fluffen, lätt som en plätt!

 ![](http://prinsenochjag.webblogg.se/images/2010/p3160044_79310619.jpg)

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Jag har tyvärr ingen bild på Baloos innebur, men det är en bur, och sedan som en hage av kompostgaller, som han kan hoppa ut i när han vill. :) Det ser nästan exakt ut som TheMe, har till sin kanin.

Har en matta som underlag i hagen.

## Comment 22
Author: Gurragg

Dem har en bur på L:150 B:70 H:50 och är utomhus varje dag, börjar bli mer nu sen till sommaren är dem ute 24/7. Jag var och köpte ny drickaflaska på 1,2 L för dem dricker mycket och den gamle var söndergnagad av Parwel. Så dem har en relativt tråkig bur, men utevistelse 2-8 timmar per dag. :)

## Comment 23
Author: Gurragg

Oj glömde skriva att jag köpt nytt hus också, det gamla ägs numera av marsvinet.

## Comment 24
Author: emms

#22 Måste bara säga att maten du har till dom (ser ut som gnagarblandning, lyxblandning) är inte alls bra för kaninerna att ge. Massa fett och socker och andra tillsatser som dom inte behöver alls. Byt till pellets så mår dom bättre :) Det kanske inte syns på utsidan men insidan blir skadad av sådan mat. Dom får fett runt organen och dör snabbare.

Så om du vill ha friska kaniner skulle jag råda dig till att köpa en bra pellets sort. T.ex. stampe eller carrier är bra mat. Finns på granngården :)

Tänk bara på att vänja kaninerna sakta med den nya maten. En tesked åt gången i lite av den gamla maten. Och du bör inte ge dom så mycket. En halv dl räcker till dom per dag, och om dom blir smala av det kan du ju ge dom lite mer :D

Om du har marsvin tillsammans med dom så kan du ge svenska pellets (kanin och marsvins pellets eller något heter den) :D

Vill inte vara elak utan vill bara kaninernas bästa :)

## Comment 25
Author: Gurragg

Jo, hade kvar en del sen Luckie blev mamma och magrade regält, och tycker det vore synd att slänga det. :) Hehe nej jag har inte dem med marsvin ^^ Men marsvinet fick deras hus i sin bur ;)

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#25 Jag hoppas att det egentligen ska stå marsvine**n**. Marsvin ska bo minst 2 och 2.

## Comment 27
Author: Gurragg

Nej det står & ska stå marsvinet. Och ja det vet jag.

## Comment 28
Author: pigelina

#27 vrf har du bara ett marsbin då?

## Comment 29
Author: Gurragg

Därför det andra dog i höstas.

## Comment 30
Author: Valkyrie

29# hur gick det med att hitta en kompis till den? det är lag på 2 marsvin...

## Comment 31
Author: Lurvas

#28 & 30

Det finns en hel tråd om hennes marsvin som ni kan läsa. En del gamla tanter går bara inte i hop med andra marsvin. De är flock djur, men sen finns vissa enstöringar som haft en kompis i livet och aldrig accepterar en annan individ. Tråkigt för matte och marsvin, men så kan det faktiskt bli i bland.

## Comment 32
Author: Gurragg

Ja precis, hon har alltid varit lite överdominant mot det mesta, även andra djur. Så blev det med henne och Parwel, hon lät inte Parwel äta från matskålen och jagade iväg henne medans Parwel blev sur och gick på henne som också är mindre, ska eventuellt försöka hitta dem som köpte hennes två ungar för 3 årsen och fråga om båda lever och eller ifall dem vill sälja tbx dem.. (barnfamilj barnen tröttnar ju ofta ganska enkelt)

## Comment 33
Author: [Borttaget]

Frigående i kontoret men vi ska avgränsa hans tillvaro så snart vi skaffat kompostgaller.

## Comment 34
Author: TheMe

Så här bor Diezel tills vidare... Ska bygga en pall till honom ikväll.

![](http://prinsenochjag.webblogg.se/images/2010/p3190001_79796563.jpg)

![](http://prinsenochjag.webblogg.se/images/2010/p3190012_79796683.jpg)

![](http://prinsenochjag.webblogg.se/images/2010/p3190009_79796743.jpg)

## Comment 35
Author: chris65

#34

Du har så fint till dina kaniner. Jag försöker göra fint till mina men ungarna gnager i sönder allt..haha. För ett par veckor sedan fick de en ny matta och ny tunnel. Tunneln är väl ok men mattan har ett stort hål på mitten och fina fransar på ena långsidan. Så nu får de tugga sönder det nya och sen när ungarna blivit rumsrena ska jag försöka avveckla burarna och skaffa kattlådor och göra lika fint som du.![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 36
Author: TheMe

#5 Tack, vad snällt sagt!

Mina är väldigt renliga men gnager på saker de med. Pallarna och Diezels korg tex räknar jag som förbrukningsmaterial. Däremot är de väldigt snälla mot sina mattor och annat i hemmet. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 37
Author: eamy

har ingen bild. men min kanin Totte går lös i hela lägenheten. han har sin bur i mitt rum sen så låser jag in honom på natten och och när ingen är hemma:D men ska skaffa en kompis till han för han är uttråkad tror jag men annars har han 2 katt tunnlar lite leksaker toa rullar mm haha :D

## Comment 38
Author: Rafflan

Jag skulle vilja ha mina så men dem skvätter på väggen, och biter på allt dem kommer åt :( 

(_biter på bl.a mattor, tapeter, lister, element, sladdar, osv_)

## Comment 39
Author: TheMe

Nya bilder från mig eftersom lilla Fluff fått flytta till stora hagen i köket och Diezel är numera helt frigående innekanin igen. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

![](http://prinsenochjag.webblogg.se/images/2010/p3240008_80659461.jpg)

![](http://prinsenochjag.webblogg.se/images/2010/p3240006_80659601.jpg)

![](http://prinsenochjag.webblogg.se/images/2010/p3240007_80659738.jpg)

![](http://prinsenochjag.webblogg.se/images/2010/p3240005_80660570.jpg)

## Comment 40
Author: gickan87

Lämnar ett litet avtryck så jag hittar hit igen med bilder på mina kaniners hem :)

## Comment 41
Author: [Borttaget]

Har börjat fixa lite grann här hemma. Har fixat bilder på hur Luna bor nu i alla fall. Gjorde hennes hage större idag och hon verkar nöjd.  
Det blev kanske inte vackert, men så länge hon är glad så spelar det ingen roll. Så nu rör hon lite mer på sig också.  
  
Har satt upp skydd för tapeter och lister. Sen är det lite tomt än så länge. Men tänkte uttöka med nån pall, och ett nytt hus är planen eftersom det är lite halt. (därav kartongen på taket) Tunneln tyckte hon som sagt var skrämmande. Mer kvistar ska det bli. Sen får vi se vad man ska hitta på.

## Comment 42
Author: [Borttaget]

resten av hagen. Funderar på om jag ska låta hyllan vara kvar eller ej. Hon verkar tycka den är rolig. Och hålen i hyllan är tillräckligt stora för att hon inte ska fastna ifall hon skulle få panik av nån underlig anledning.

## Comment 43
Author: JohannaCullenEnvall

Om du inte vill ha hyllan uppäten skulle jag nog ta bort den, då den ser ut att vara gjord av något halm-liknande material.

Jag hade tidigare en liknande sorts hylla till mina kaniner, men de började gnaga på den, och eftersom att det är lim (el. liknande) på den så kunde det ju inte vara bra för kaninerna :P

## Comment 44
Author: [Borttaget]

#43 Hyllan ska slängas senare ändå. Hon har enbart gnagt på en av pinnarna där, annars verkar den inte så lockande att gnaga på.

## Comment 45
Author: elinab

Vilken rolig tråd med massor av inspiration! Ska fota och lägga upp bilder jag med.

## Comment 46
Author: Rebiz

#39: Var köpte du det gråa tältet + tunneln?=) och vad kostade det?

## Comment 47
Author: TheMe

#46 Tältet kommer från [Rusta](http://www.rusta.se) och kostar 69 kr, tunneln kommer från [ÖoB](http://öob.se) och kostar 59 kr.

Kul att flera vill vara med och visa hur era kaniner bor. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 48
Author: mingopingo

Mina kaniner bor inne i sovrummet i deras 3-fackare. Ett rent helvete att få upp för trappan om vi säger så. Har målat den vit på utsidan så den smälter in lite bättre! Blå i facken.

## Comment 49
Author: Rebiz

#47: Okei, tack:D

## Comment 50
Author: [Borttaget]

Så här bor Ariel (hennes bur är jätteliten, jag vet. Men den står alltid öppen):

![](http://i39.tinypic.com/bjgztc.jpg)

Dollys hem (hon ska få en tunnel imorgon):

![](http://i44.tinypic.com/2r551kk.jpg)

## Comment 51
Author: TheMe

Nu är både Diezel och Fluffis hemma hos mig helt frigående. Lilla Fluffis skuttar fritt i köket och jättestora Diezel har resten av lägenheten.

Finns bilder på min [blogg](http://tessilessan.webblogg.se) om någon vill se.

## Comment 52
Author: [Borttaget]

den där tunneln från ÖoB verkar bra, den vill jag köpa

#4 vad är det för rolig tunnel av hö du har? den ser skojig ut

jag ska lägga ut en bild av mina burar när jag har fått lite mer ordning där, de har precis flyttat ut till dn inglasade balkongen från vardagsrummet där dem är på vintern.

är det någon som har testat en leksak som är som en gungbräda till kaniner? det är en bred planka som kaniner går och på den så är det en liten smal list elller liknande fastlimmad, så när kanin går på den så vippar gungbrädan över, det stog om det i KP men jag tror inte att kaniner gilar det.

## Comment 53
Author: Sheena

Så här bor min Bambi.. buren står för det mesta öppen.

Gillar dock inte det här med alla jäkla sågspån, de hamnar ju verkligen överallt i hela rummet.. Ser här att många inte har så mkt sågspån. ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Funderar å att skaffa en sån där trekantig "baj-låda" istället. Men, tycker de inte att sågspånen e sköna att ligga på? Bambi brukar ligga raklång i spånerna (när de inte är så smutsigt som på bilden då) och grotta sig. Vad kan de gilla istället?

Och vet nån om det finnas typ kompostgaller i lite mindre modell? Vill ha nått att sätta upp hö-häck och vattenslaskan på och ibland kunna stänga in henne, tex när vi har främmat då hon INTE uppsattar barn på besök ![Rynkar på näsan](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Tips emottages tacksamt! Sett många fina anordningar här, men har tyvärr inte tillräckligt med plats för att bygga en hel hage som flera gjort.

## Comment 54
Author: Sheena

Hej igen.. Hehe.. att man har dåligt tålamod då. ![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Har inrett ett nytt hem åt Bambi idag.. riktigt roligt, hoppas bara hon har vett att förstå hur "toan! funkar nu. Hon får va instängd till dess..

Tips på mer grejjer att ha??

## Comment 55
Author: Sheena

Hej igen.. Hehe.. att man har dåligt tålamod då. ![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Har inrett ett nytt hem åt Bambi idag.. riktigt roligt, hoppas bara hon har vett att förstå hur "toan" funkar nu. Hon får va instängd till dess..

Tips på mer grejjer att ha??

## Comment 56
Author: emms

#55 Du måste ha en sitthylla eller ett hus som hon kan vara både på och i. Det är lag på det. Hur stor är hagen som hon har nu?

Den ser inte så hög ut så hon kanske hoppar ut ur den.

Grenar, tunnlar, boll. Kolla på alla andras burar :)

## Comment 57
Author: Sheena

Oj, lag på det alltså?! Det visste jag inte.. ![Rynkar på näsan](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Hon hoppar inte så mkt längre, har iofs aldrig varit en höjdhoppare! Hon är ca åtta år gammal redan så jag tror inte hon kommer börja hoppa uppåt nu heller..

Måste man verkligen ha en låda att hoppa upp på om hon inte hoppar upp på saker alls. Hon kommer inte ens upp i soffan själv längre.. Hoppar dock ner själv efter att man lyft upp henne. ![Tungan ute](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Bollar ja, dax att leta reda på dem.. har ett gäng som hamnat under soffan hihi..

Hagen är 120x70, det är ju bra mkt störe än buren hon hade förut så det måste ju va ok.

Vart kan man läsa om vad det är för lagar som gäller?

## Comment 58
Author: riiffen

#57 Gå in på Jordbruksverket.se :)

## Comment 59
Author: [Borttaget]

ja o min sambo bor i en tvåa med stor klädkammare och den har djuren fått att bo i :) Lilla Moln går lös på golvet tillsammans med marsvinen Elliot o Lasse. dom har en liten bur som dom har som toalett och hö-hörna. sen har dom en hörntoalett och två hus, som är poppis att sitta både på o i :)  
dom har en papperstunnel (en sådan man använder för att göra betongpelare) och två NÖJEs tunnlar från ikea,  som är ihopsatta, o ett avloppsrör att springa igenom. brukar även ha en filt eller en handduk på golvet som dom kan ligga på eller bädda i...

när vi är hemma är dörren öppen och lilla moln får skutta fritt i hallen badrummet o köket. just nu är hon inte så pigg på det, för vi har bytt golv och hon tycker nya golvet är lite läskigt :P men jag får införskaffa en matta dom hon kan rejsa på!

lilla moln är den keligaste kaninen som finns så hon sitter i famnen hela kvällen o slickar mig på näsan o myser när jag klappar henne :)

hon älskar sina marsvin och blir väldigt upprörd när jag har uppe båda grisarna samtidigt och hon är kvar på golvet...

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=551609ba-77b3-4984-b01d-cc205f0d9747)

## Comment 60
Author: [Borttaget]

hon stannar vid gränsen till vardagsrummet, dit in får man inte gå för där finns mycket sladdar!

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=8d8ca04f-6e22-47d0-afab-e2790ba7c512)

## Comment 61
Author: [Borttaget]

numer drar ninusen själv gränsen här...gillar inte det nya golvet alls!

på gamla mattan hade hon både morgonrace och kvällsrace med popconrskutt och annat skojs!

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=37c4a98b-4785-4ae0-a3f4-371fe31f4ff5)

## Comment 62
Author: TheMe

#57 Just lagen om sitthylla tar jag med en nypa salt. Tex så hade jag inte hylla till min nyopererade kanin och skulle jag märka att en gammal kanin verkligen inte använder sitthylla skulle jag inte skämmas för det heller. Dock kan det uppskattas med en hylla att ligga _under_ så testa i alla fall.

Du kan byta ut spånet i toalådan mot toa-lätt och kanske köpa en kattlåda som är lite större än hörntoaletten. Gillar hon att ligga och mysa så kan du ha en extra låda med bara hö som du byter ofta, kan ju lätt förväxlas med toalådan...

Min lilla Fluff älskar pallar och har flera stycken i olika storlekar medans min stooora Diezel inte gillar pallar alls, dock räknar jag vår soffa och säng till hylla för dem uppskattar han minsann! Båda mina är som sagt helt frigående.

## Comment 63
Author: Sheena

#62 Skönt att fler tänker som jag. Ang. ngt att liga under så har vi under vårt soffbord en sån där extrahylla som hon ligger under typ jämt eftersom hon oftast springer fritt. Gött ställe antar jag, får va ifred men ändå ha uppsikt över hela rummet. ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Även under soffan är ju ett populärt ställe.

Jo jag funderar på att prova toa-lätt.. men hur ska man gå tillväga egentligen, såg inatt nu att hon gjort en del utanför hörnlådan. Förvirrad antar jag, stackarn!! Ska jag byta till toa-lätt nu på direkten så att det blir en kort men jobbig förvirringspersiod eller ska jag se till att hon lär sig lådan först och byta material senare?

Kanske blir en större låda ändå för hon verkar inte riktigt fatta det där med att "backa" in på lådan.. hehe.. Begär jag för mkt nu av en gammal dam som henne? Har inbillat mig att fenomenet "man kan inte lära gamla hundar att sitta" INTE gäller kaniner, nån som har en uppfattning om hur mkt man faktiskt kan begära..? (Hon är ingen "upplärd" kanin utan enbart en myspys..gör allt som oftast precis som hon vill bara)

## Comment 64
Author: TheMe

#63 Skaffar du större toalåda så blir den ju mer lik buren och hon behöver ingen speciel "back-teknik" för att gå på den. Tror det blir jättebra! Du kan toppa papperspelletsen med lite hö så blir den mer inbjudande också.

Jag har lärt alla mina kaniner genom åren att bli helt lådtränade, unga som gamla och det har alltid gått bra. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 65
Author: [Borttaget]

Här bor mina kaniner på en inglasad balkong, men när vi är hemma springer de i vardagsrummet och ibland i hela lägenheten också![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 66
Author: [Borttaget]

Det finns två kaniner i bilden, kan du htta dem?

## Comment 67
Author: [Borttaget]

#66 Det ligger en manteltecknad/brokad under pallen med det vita över. Tror jag?

## Comment 68
Author: [Borttaget]

#48 Wow! så praktiskt att ha en 2-/3-fackare i sitt rum! Passar in med möbler & sånt =D om jag hade haft innekaniner skulle jag lätt köpt en!

## Comment 69
Author: skitte

#66 ligger det en svart en i buren?

## Comment 70
Author: ZipZ

Min kanin bor i en bur av storlek 120 x 60 cm.

Men när vi är hemma så står "burdörren" öppen så att han kan skutta fritt i lägenheten, dock inte i sovrummet!

Hans favoritplats är soffan och under soffan.

Dock så har han ingen sitthylla i buren längre, men vi ska istället fixa en hage utanför buren så att han kan ha en sitthylla där.

Och sen är jag lite stolt över min kanin, han har aldrig gnaggat på sladdar eller på något annat, bara sin egna filt ;)

## Comment 71
Author: [Borttaget]

#67 rätt! han är viltgrå manteltecknad

#69 fel, det är en kartongbit som ligger l hökorgen så att inte höet ska ramla rakt igenom, men just då låg det inget hö där för jag hade precis städat buren

## Comment 72
Author: [Borttaget]

Såhär bor mina kaniner (och marsvin). Sally bor högst upp, marsvinen Ture och Troll bor i mitten (de har även ett hus som inte är i buren vid fototillfället) och Signe bor längst ner. Signe är helt frigående och luckan är alltid öppen, så hon har bara buren till mat- och toaställe. Det är stängt mellan våningarna, det finns även landgångar att skruva i, men det funkar bäst såhär.

Skulle vilja att Sally, honan längst upp, hade lite mer yta, måtten i buren är ju endast 100 x 50, men det får gå tills vidare! Hon får ofta vara ute på balkongen och skutta också.

Har lite små funderingar på om Signe ska få en toa och hölåda helt utanför burarna, flytta ner marsvinen längst ner och låta Sally få både andra och tredje våningen. Men hon är rätt skygg och försiktig, så jag tvekar på att hon ens kommer våga hoppa upp och ner mellan våningarna på landgången...

## Comment 73
Author: TheMe

#72 Om du kastrerar dina kaninhonor så kanske du kan bonda dem och låta båda skutta fritt i hela lägenheten? ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 74
Author: [Borttaget]

#72 Tyvärr är den där buren inte laglig på höjden åt kaniner. ![Rynkar på näsan](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 75
Author: [Borttaget]

Algots hem!

Större bild: [http://i42.tinypic.com/33ma15s.jpg](http://i42.tinypic.com/33ma15s.jpg)

![](http://i42.tinypic.com/33ma15s.jpg)

## Comment 76
Author: [Borttaget]

#74, jo, buren är laglig.

## Comment 77
Author: [Borttaget]

#76 Nej, varje fack är typ 48cm högt. Tänkte köpa precis en sådan tidigare men sedan mätte jag höjden och insåg att den var för låg för kaniner.

## Comment 78
Author: [Borttaget]

#77 hon skriver ju att den är 50 cm hög.

## Comment 79
Author: [Borttaget]

#78 Nej? Hon skrev att den är 100x50 och inget mått på höjden. Här är en tråd om precis en likadan bur: [http://dvargkaniner.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=a5c16acf-1d3d-4584-ad72-1cc0389f8cf1&GroupId=ece13e9d-f927-4468-9481-42120dd6c8fb&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup](http://dvargkaniner.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=a5c16acf-1d3d-4584-ad72-1cc0389f8cf1&GroupId=ece13e9d-f927-4468-9481-42120dd6c8fb&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup)

## Comment 80
Author: [Borttaget]

#79 100 = längd, 50 = höjd

## Comment 81
Author: [Borttaget]

#80 Nej, hon skriver _"Skulle vilja att Sally, honan längst upp,**hade lite mer yta**, måtten i buren är ju **endast 100 x 50**"_ Höjden har ingenting med ytan att göra, därför tolkar jag det som att 100x50 = bredden x djupet.

_"När det gäller storleken på en yta (till exempel ytans storlek i kvadratmeter, **m²**) brukar man i tekniska sammanhang använda beteckningen area. Inom jord- och skogsbruk talar man om ytmått och areal."  
_[Källa: http://sv.wikipedia.org/wiki/Yta](http://sv.wikipedia.org/wiki/Yta)

## Comment 82
Author: [Borttaget]

#81, shiit, ok ok.. :p Annars brukar man skriva längdxhöjd när man menar burmått, iaf enligt mina erfarenheter, så jag antog bara att hon menade likadant.

## Comment 83
Author: [Borttaget]

#82 Det mest logiska är ju att skriva bottenytans area då höjden är ganska irrelevant så länge den är laglig.

## Comment 84
Author: [Borttaget]

#83, kanske det, men jag talar bara ur mina egna erfarenheter.

## Comment 85
Author: TheMe

#75 Nice, en till kökskanin! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 86
Author: riiffen

#65 Oj, vilket lyxliv!:D

## Comment 87
Author: [Borttaget]

#85 Japp, det är så himla trevligt med frigående kaniner!

## Comment 88
Author: bunnyheart

#42 inte för att jag vet vad din kanin gillar och så men h\*n har stort utrymme att leka på men det finns inte så mycket att krypa igenom och gömma sig i och undersöka, du kanske borde bygga något till henne eller gå och köpa i en djur affär.

## Comment 89
Author: kaningodis

Jag blir jätteinspirerad av att byta ut inneburen till en kompostgallerbur. Jag undrar då vad ni har för mattor? Gnager/biter era kaniner mycket i mattorna, samt vilke den minst "farliga" mattan om ni fattar vad jag menar?

Jättefina boplatser era innekaniner har =)

## Comment 90
Author: TheMe

#88 Hennes kanin är väldigt rädd av sig och vågar inte gå i tunnlar.

## Comment 91
Author: bunnyheart

#90 nej okej men det finns annat den kan leka med ju!![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 92
Author: TheMe

#89 Jag har vanliga rumsmattor med halkskydd på baksidan, mina kaniner gnager inte på dem utan bara på sina grenar och gnagsaker.

Annars finns det ju mattor av naturmaterial, fast det tror jag nästan inbjuder till gnagande. Man får prova sig fram helt enkelt... ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 93
Author: kaningodis

#92 Okej, tack för infon. Har en kanin som gärna smakar på allt men funderar på att prova med en vanlig dörrmatta.

Visar resultat av den nya boplatsen när jag har fixat den, måste köpa lite material. Ska bli roligt och se om han kommer att trivas och hoppas att han fortsätter att gå på lådan :)

## Comment 94
Author: TheMe

#93 Spännande! Ett material som är ofarligt även om det hamnar i magen är fleecetyg, det blir inga trådar av det. Men tror knappast det finns fleecemattor... Lycka till med bygge och inredning!

## Comment 95
Author: [Borttaget]

#88 Jo jag har tänkt bygga pallar. Tunnlar tycker hon tyvärr inte om. Och jag har just byggt ut till det utrymmet så har inte hunnit fixa helt enkelt :)

## Comment 96
Author: [Borttaget]

Hej! Nu har jag mätt min våningsbur, och den är faktisk för låg i höjden, precis som aammE sa. Det skiljer en 6-7 cm.  Ska lösa bofrågan åt Sally snarast, har en 1,20-bur som blir ledig inom två veckor!

Har testat att ha henne i kompostgallerbur, men hon trivdes inte alls, och är heller inte rumsren. Hon har blivit mycket bättre i temperamentet sen hon fått flytta upp från golvet, så jag vet inte riktigt hur jag ska göra då hon inte verkar trivas i golvnivå övt..Kanske kan man köpa en innebur med samma mått som min våningsbur, (men som har laglig höjd), och byta plats på gallren?

Att flytta ihop mina honor kommer inte att gå heller tyvärr (är jag ganska säker på), båda är väldigt revirsbegägna =/

## Comment 97
Author: [Borttaget]

Vad fint alla innekaniner bor! ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 98
Author: TheMe

#96 Revirbenägenhet hör ihop med hormoner, dvs det försvinner vid kastraktion. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 99
Author: [Borttaget]

#86 tack, inglasade balkonger är perfekt för små kaniner![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 100
Author: TheMe

Lite nya bilder från mig igen då, här bor mitt kastrerade kaninpar Fluff (hittekanin) och Pepsi (kommer från ett vanvårdsfall i Skåne). De skuttar omkring fritt i köket i alla fall och trivs jättebra. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

![](http://tessilessan.webblogg.se/images/2010/p4070007_82893258.jpg)

![](http://tessilessan.webblogg.se/images/2010/p4070009_82893341.jpg)

![](http://tessilessan.webblogg.se/images/2010/p4070021_82893400.jpg)

## Comment 101
Author: [Borttaget]

Nu har den här tråden OCKSÅ fastnat.

## Comment 102
Author: Rafflan

#100 hur får du dina kaniner att inte bita på tapeter, lister å liknanade? :O

## Comment 103
Author: TheMe

#102 De har annat att bita på och sysselsätta sig med. Har faktiskt aldrig haft problem med sånt. \*Peppar peppar\*

## Comment 104
Author: [Borttaget]

#102 det kan vara olika på olika kaniner, först hade jag en kanin som kunde gå fri i hela lägenheten eftersom hon gnagde inte på någonting, (förutom liote papp tapet) men inga sladdar eller någon som var farligt, hon är för övrigt väldig bra eftersom hon inte äter något som är farligt alls. sen skaffade jag en till kanin som gnager jätte mycket på sladdar så nu har vi kaninerna i vardagsrummet istället.

## Comment 105
Author: eamy

vart hittar man domdär gulliga små tälten? tror min kanin skulle gilla det :D

## Comment 106
Author: Sheena

#105 Det prickiga finns på [Rusta Pricktält](http://www.rusta.se/djurbadd_talt_50x50x33cm_prick_p75601284.html). 69kr.  
Min kanin har precis fattat grejjen med ett tält, var allt lite skrämmande i början men nu så.. ![Skrattande](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 107
Author: alwiz

Åh, nu blir jag sugen på att ha innekanin ;P <3 Men det skulle inte funka, efter ett tag blir jag nysig av höet och spån ;/ har testat ett tag då nellan blev sjuk å vi var tvugna att ha henne inne ... :'( rip nelly ?

## Comment 108
Author: annaforsgren

#105 de finns att köpa på Rusta för 69kr:) Dock fanns det inga när jag skulle köpa dem, men de finns på de flesta Rusta affärer.

## Comment 109
Author: eamy

nice då blir det ett litet tält för min kanin nu då haha :D tack

## Comment 110
Author: gickan87

Såhär bor mina två kaniner. Dock ska hagen göras om i morgon, därför har jag inte orkat bry mig om att sopa och torka golvet ^^

Buren som står till vänster ska bara städas ur och ställas undan då hanen som syns i bild flyttat in till honan för gott nu.

## Comment 111
Author: Jennymaria

å, dina kaniner bor SÅ fint, TheMe! jag är helt jätteimponerad! (och btw, Rocky då?)

## Comment 112
Author: gickan87

Sådär nu är mina kaniners nya hage färdig. Dock ska jag köpa lite mysprylar till dem och en kattlåda så de kan bo enbart i hagen utan buren. Tycker den tar upp så mycket plats i onödan.

## Comment 113
Author: TheMe

#111 Tack, blir så glad. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Rocky bor i stor kompostgallerhage i vardagsrummet tills vidare. Ska försöka bonda honom med Fluff och Pepsi, men han är ju helt nykastrerad så måste vänta några veckor.

Ps: Jag råkade klanta mig med min blogg, så tog bort den och därför syns inga av mina bilder som var tagna därifrån, suck.

## Comment 114
Author: Dressan

såhär bor våra två små bajskaniner ^^

## Comment 115
Author: [Borttaget]

#114 har du ingen bur till dem?

## Comment 116
Author: Dressan

jo.. till höger där den röda filten ligger :)

## Comment 117
Author: Luckyt5

Så här ser det ut i min kanin Majas bur

(Hon får vara i hela mitt rum)

## Comment 118
Author: Jennymaria

#113 - jag snor tråden, men---om du tänker sammanföra Pepsi&Fluff med Rocky, tror du alltså på kombinationen ett "etablerat" par + en nykomling...? vilka är oddsen, tror du? risker? måst bara ta chansen...![Obestämd](http://www.kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 119
Author: Jennymaria

(dvs, alla kastrerade...)

## Comment 120
Author: TheMe

#118 I Storbritannien tex är det vanligt att man bondar större grupper av kaniner i blandade åldrar och kön inom "rescue-verksamhet". Men där är det alltid så att alla kaniner kastreras först.

Mina är ju kastrerade alla tre och det som gör att jag tror att det kan fungera är att min andra hane, Pepsi, bara är en unge och att han kastrerades innan han hann bli riktigt hanig. Däremot var Rocky väldigt hanig av sig innan han kastrerades så jag tänker vänta i alla fall 2-3 veckor innan jag försöker introducera honom till Fluff och Pepsi. Fluff är en hona så hon borde fungera med båda hanarna, var för sig i alla fall. Och bondningen kommer göras på neutral plats för alla tre.

Kommer förhoppningsvis flytta inom kort och hade tänkt passa på att sammanföra dem efter flytten, där kommer ju alla tre vara lika nya och förmodligen fokusera mer på den nya omgivningen än varandra.

Det är inget måste att de ska leva tillsammans alla tre, men skulle vara väldigt kul om jag lyckas med trekants-bondning. Kommer dock vara ytterst försiktig och ha nogrann koll på hur det fungerar.

Lite off, men har ju med mina kaniners boende att göra i alla fall. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 121
Author: Jennymaria

Ok, tack, är bara lite intresserad...

## Comment 122
Author: Dressan

Har gjort det större till mina kaniner..tyckte det va för litet innan :)

## Comment 123
Author: [Borttaget]

#122 fint, men är det inte lite halt på golvet? du kanske ska ha en matta?

## Comment 124
Author: Dressan

har haft det.. men de puttar bara bort den..

## Comment 125
Author: [Borttaget]

testa med en dörrmatta som har gummi under så puttar de inte bort den :) mina kaniner tycker det är jätte läskigt att gå på golvet men jag vet ju inte hur det är med dina:)

## Comment 126
Author: Dressan

mina har inga problem vad jag ser iaf (vet inte hur de tycker:P )

men ska se om jag hittar något på blocket eller i källaren som jag kan ta :)..

fast golvet är slitet.. så det är inte så halt iaf:P..

## Comment 127
Author: hippieflikka

Så här bor mina kaniner.  
De bråkar om de är tillsammans så de får vara ute var för sig i hagen, och ha kontakt med varandra genom burarna. Hagen står alltid öppen ut till vardagsrummet, men de brukar hålla sig på mattan under vardagsrumsbordet.

## Comment 128
Author: Gurragg

Min ena går aldrig på golvet medan den andra inte bryr sig ett dugg...

Det är nog väldigt individuellt skulle jag tro.

## Comment 129
Author: [Borttaget]

Snart kan jag kanske öppna hage och låta pepparkaka springa fritt

## Comment 130
Author: Onslow

Så här kommer min framtida kanin bo. **Dessutom kommer den vara helt frigående i mitt rum.**

_(Ignorera dålig kvalite. Tagen med webcam! Laddar upp en bild om hur det ser ut innuti sen)_

## Comment 131
Author: Onslow

#130

Såhär ser du ut innuti. Säg gärna vad ni tycker!

## Comment 132
Author: [Borttaget]

tänk på att om kaninen ska vara lösgående i ditt rum så finns det mycket att gnaga på, sladdar och bokhyllor tex![Glad](http://kanin.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 133
Author: Kristall

Såhär bor Saga för tillfället. Ganska litet och tråkigt, men det får duga tills vi renoverar mitt rum (då ska hon få en hage att bo i). :)

Skulle vilja ha henne frigående, men då hon inte är rumsren samt vill rymma in till marsvinen hela tiden, får hon nöja sig med att skutta fritt under uppsikt.

## Comment 134
Author: Onslow

#132

Det har jag faktiskt tänkt på, vi ska köpa plywoodskivor att täcka för alla sladdar med då kaninen är ute (:

## Comment 135
Author: [Borttaget]

#134 vad bra, det finns också plastsaker\* att linda runt sladdar på ikea :)

\* typ plastrullar som man sätter runt

## Comment 136
Author: [Borttaget]

Hej jag undrar en sak :P För er som har "inne hagar" hur funkar det? Rymmer kaninen lätt? Blir det stökigt? Tycker ni man ska ha buren i så de kan hoppa in? Blev super sugen på att göra så nu ^^

## Comment 137
Author: lukasfelix

Har mina två hanar i en bur som är 160x80. De kommer ut och skuttar flera timmar dagligen. Hade den ena hanen helt lös tidigare när det bara var han men när han blev könsmogen kissade han på golvet några gånger så det är fläckar i parketten. Inte så kul i hyresrätt... Så nu får de vara ute under uppsikt och så man kan kolla golvet när de sätts tillbaka så om det händer något är det möjligt att torka bort innan det tränger ner i golvet. Än så länge har inte äldsta hanen kissat utanför lådan mera (kastrerad) men den lille har lyckats ett par gånger så de får fortsätta bo i bur, iallafall när jag bor här

## Comment 138
Author: flocken

Djarfur har hela huset. har 2 lådor, 1 i köket & 1 i hans sov rum bredvid marsvinet.

Älskar vara i sonens rum

Djarfur är alltså fri gående. Äger inte ens en bur åt han. Sover gör han i sin lilla säng.

## Comment 139
Author: claraeliin

Så här bor min kanin neo.
