# Godkänd färg?
Author: PoppyLoppyRexKanin

Hej! Jag undrar om ni kan hjälpa mig att identifiera min kanins päls. (Allt jag vet är att hon är en renrasig Rex kanin). Och om det är en godkänd färg? Skulle vilja veta om jag kan gå på utställningar med henne

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Svårt att se, bilderna är mörka och tagna ur lite knasig vinkel:/

## Comment 2
Author: Vovisch nr2

Om jag har rätt heter färgen Castor...

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Ser ut som castor. Om hon har en "bra" färg, kan jag tyvärr inte svara på.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Castor. Hon ser ju ut att vara öronmärkt också? Fick du någon stamtavla med vid köp?

## Comment 5
Author: PoppyLoppyRexKanin

Okej tack. Jag ska försöka att få en bättre bild. Jag har precis fått en IPhone och fattar knappast något. :)

## Comment 6
Author: PoppyLoppyRexKanin

Nej. Ägaren som jag köpte den av hade fått den gratis utav uppfödaren. Jag frågade om han viste vem uppfödaren var, men han visste inte. För han får in kaniner som ingen vill ha. Jag antog att kaninen inte hade rätt färg eller något. För annars hade uppfödaren inte gett bort henne?

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6, Det fina med öronmärkning är att det står vem som är uppfödare i örat på kaninen :) En bokstav och två siffor, kika på det så kan vi ta reda på vem som fött upp henne så kan du ta kontakt med denne(och fråga om stammen) om du vill det.

## Comment 8
Author: PoppyLoppyRexKanin

Tack för förslaget! Men det är svårt att se hennes hela nummer ... Det är päls över en liten del av numret. Och att hon har nummer på båda öronen. Om det är samma nummer på båda det vet jag inte.

## Comment 9
Author: Zaviie

i ena örat står hennes uppfödares nummer och i andra hennes individuella nummer :)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Är det svårt att se så testa att lys med en ficklampa bakom :)

## Comment 11
Author: PoppyLoppyRexKanin

Tack för svaret #9 och tack för förslaget #10! :)

## Comment 12
Author: PoppyLoppyRexKanin

Jag har sett nummret nu... Men vart ska jag söka? Jag har letat överallt , men hittar bara 2 som föder upp i Värmland.

## Comment 13
Author: PoppyLoppyRexKanin

Här kommer det mer bilder.

## Comment 14
Author: Zaviie

Jag skulle antingen kontakta man skaf  eller fråga på tex gruppen: Rex och Liten Rex i Sverige på facebook om någon vet

## Comment 15
Author: PoppyLoppyRexKanin

Okej. Tack så mycket

## Comment 16
Author: PoppyLoppyRexKanin

Så Poppy är Castor färgad ? Helt säker?

## Comment 17
Author: missan´s

#16 Skulle också säga Castor. Och vad jag vet så är den utställningsbar. 🙂

## Comment 18
Author: PoppyLoppyRexKanin

Tack så mycket! Nu ska jag bara hitta uppfödaren!! Tack!! :)

## Comment 19
Author: jossan84

Vad är det för uppfödarnummer? Eller har du fått tag i uppfödaren?

## Comment 20
Author: zezagena

Viltgrå är den. Haft en likadan fast dvv ;) min ställd som Castor som är godkänt i rex ( ej viltgrå), men Castor ska eg vara mera rödförstärkt. Googla på uppfödarnr så får du garanterat napp :)

## Comment 21
Author: PoppyLoppyRexKanin

Tack! Jag har googlat uppfödarnummret. Men fick inte napp. Vet fortfarande inte vilken uppfödare som hon hade.

## Comment 22
Author: Storip

#21 Vad har hon för uppfödarnummer märkt i sitt öra? 🙂

## Comment 23
Author: Zaviie

Jag kan fråga runt om du vill, annars kan man kontakta skaf och fråga :)

## Comment 24
Author: jossan84

Vad är det för uppfödarnummer?
