# Operera eller ej
Author: [Borttaget]

Hej! Vår familj har två dvärgvädurskaniner som vi tog över från en annan familj för snart ett år sedan. Det är två honor på snart 3 år som bor utomhus och är inte jättetama (läs vill ej bli lyfta eller hållna men väldigt trevliga och sociala). Den ena kaninen har en knöl i halskragen. Jag upptäckte den för någon månad sedan och den har växt till en bönas storlek. Veterinären tycker den ska opereras bort för säkerhetsskull. Fråga 1: är det lämpligt att göra det nu under vintern? Tänk om det blir jättekallt och skutten är rakad på halva framsidan. Fråga 2: ska vi passa på att kastrera henne när hon ändå blir sövd? Fråga 3: hur ofta händer det att kaniner dör av narkosen? Har läst att de är väldigt känsliga. Jag vet inte riktigt hur jag ställer mig till det hela. Vi vill att våra kaniner ska ha ett så naturligt kaninliv som möjligt och veterinärer, åka bil och operationer är ju inte riktigt det. Samtidigt som vi vill våra kaniner det som är bäst för dom. Tacksam för synpunkter och råd.

## Comment 1
Author: Marsvinsmamman

Vintern är bättre operationstid än sommaren, tycker jag. På sommaren finns flugor och blir det riktigt varmt känns det som om infektionsrisken är större.

Om det är en kaninrutinerad veterinär och välutrustad klinik tror jag det är ovanligt att kaniner dör av själva narkosen. Det svåra är att få dem att komma igång med maten efter op ifall de har mycket ont, och det är ju otroligt viktigt att kaninens mage kommer igång.

Själv hade jag inte kombinerat knöloperation med kastration. Tiden som kaninen ligger sövd blir ju längre då, och kaninen kommer att ha ont på två ställen när den vaknar upp - stor risk för komplikationer. 

Angående op av knölen, så är det svårt att säga något, tycker jag. Om en erfaren veterinär misstänker tumör så är det kanske motiverat - men misstänker de bara en ofarlig fettknöl så skulle jag förmodligen inte opererat. Tror du får diskutera med vetten igen och komma fram till vad som blir bäst.

## Comment 2
Author: VildaVittra

Jag skulle passa på att kastrera om kaninen är i gott skick i övrigt.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Tack för svar! Några fler som kan råda?

## Comment 4
Author: Facie

Kanske är de bäst att göra som veterinären tycker, det är trots allt de som ska veta bäst! Dock beror de lite på vilken veterinär som undersökt..

## Comment 5
Author: goldenhamsters

Jag hade inte gjort båda ingreppen samtidigt. När jag skulle kastrera min kaninhona så ville jag att de skulle fila kindtänderna samtidigt, och det var knappt så veterinären ville göra det också just för att det inte är bra för kaniner att vara sövda hur länge som helst. Kastrering på kaninhonor är en mycket större ingrepp jämfört med kaninhanar, om det hade varit en hane kanske det skulle kunnat gå bra. Men för att vara på den säkra sidan hade jag själv inte gjort båda ingreppen samtidigt.

## Comment 6
Author: Smultrondraken70

#5 Nä inte jag heller, vår hona var rätt mosig efter kastreringen, det var svårt att få henne att komma igång att äta etc. Nog stressande att ha ont på ETT ställe.
