# Storm
Author: NelliMohrle

Hej!

Just nu är det väldigt blåsigt här där jag bor och värre ska det bli. Jag undrar vad jag ska göra med kaninerna när det blåser så här. De har en avskild del utan nät men de går inte så gärna in där då de använder den till toa. Jag funderar på om jag ska ta in dem i garaget (ingen stor temperaturskillnad). Just nu blåser det rakt in i buren och de trycker ihop sig för att skydda sig för blåsten. Vad brukar ni göra vid storm? Ska jag bara låta dem vara kvar i buren eller ska jag ta in dom i garaget?

## Comment 1
Author: Cireea

Jag skulle ha tagit in dom i garaget då det är vindstilla där och därför upplevs det inte lika kallt. När det blåser (Framför allt när det blåser hårt) blir det genast mycket kallare att vara ute. 

Så om du är orolig för dem skulle jag tagit in dem i garaget så dom åtminstone slipper blåsten. 🙂

## Comment 2
Author: NelliMohrle

Ok, tack! Ska nog lägga en matta med kompostgaller runt så blir dem nog glada :)

## Comment 3
Author: Fridaaaa

[http://kanin.ifokus.se/discussions/54a5b1ab8e0e7418df0001f1-storm?discussions-2](http://kanin.ifokus.se/discussions/54a5b1ab8e0e7418df0001f1-storm?discussions-2)

## Comment 4
Author: NelliMohrle

#3 :) Så man behöver inte göra något?

## Comment 5
Author: Fridaaaa

#4 Beror helt på hur buren är osv men jag gör aldrig något vid storm

## Comment 6
Author: NelliMohrle

#5 ok. Buren har en skyddad del (utan galler) men de använder den delen till toa så de går inte in där så gärna. Annars har buren galler på 2 sidor så det blåser in ganska lätt.

## Comment 7
Author: Fridaaaa

#6 En bur ska ju ha minst 3 heltäckande sidor.  
Ni kan inte sätta upp presenning eller liknande?

## Comment 8
Author: NelliMohrle

La en filt över :)

## Comment 9
Author: Fridaaaa

#8 Filt lär blåsa bort om du inte satt fast det bra 😉

## Comment 10
Author: NelliMohrle

La 2 stora stenar på filten så den ska hållas kvar 🙂
