# Kaniner som slåss
Author: Madde93

Köpte Mattis i augusti 2013 och i somras märkte vi att han blev lite deppig då vi båda jobbade ganska mycket. Pratade med uppfödaren som rekommenderade att skaffa en tjej till honom. Sagt och gjort så köpte vi nixsi från samma uppfödare. Funkade kanon från dag ett. Men så för en månad sedan började de plötsligt bråka. Gick inte ha dem tillsammans utan de slogs så att pälsen flög och Mattis fick några ordentliga sår på både öronen och resten av kroppen. Fick rådet att sterilisera nixsi då hon troligtvis blivit könsmogen o därför börjat markera revir mot honom (han är kastrerad). Nu är hon steriliserad sedan lite mer än en vecka tillbaka och vi provade lite försiktigt att sätta ihop dem igen. Funkade fint en liten stund igår. Men idag har det varit katastrof. Andra försöket idag började han slåss. Vad ska vi göra? De har varit åtskilda i över en månad men ändå bråkat genom gallren i burarna. Är enda alternativet att lämna bort henne?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Träffas dem på neutral mark? Man ska inte bara sätta ihop kaninerna direkt utan låta dem nosa på varandra genom galler de första gångerna. Neutral mark betyder ju att platsen inte ska vara någons revir. :) Men vissa kaniner trivs helt enkelt inte ihop, de klickar liksom inte.

## Comment 2
Author: taylor__lambert

tänker som #1 säger.   
  
Neutral mark är alltid bäst om de ska träffas, helst skulle jag ha något emellan dom den första tiden eftersom de har slagits, typ kompostgaller så de inte kan bråka om de skulle vilja det.  
  
Sen finns det de kaniner som inte klarar av varandra, hade två honor som var systrar alltid var de tillsammans och hade även en hane som var undergiven, det vart fight mellan tjejerna om hanen och alla vart särade på. Sålde sedan den ena honan och hanen till nån annan, honan fick ungar och sedan flyttade honan ihop till en annan hona som hon funkade bättre med. Vad jag hört har det inte varit fight emellan dom. Så det kan vara en sån sak, att de inte passar ihop.  
  
  
Man kan även sära på dom helt, en i ett rum, den andra i ett annat, låta de vara borta från varandra ett tag, kanske 5mån innan nästa försök. På en del kaniner tar det lite tid innan kastrering har någon verkan.

## Comment 3
Author: Madde93

De har gått o hälsat på varandra genom burgallren hela den här tiden. Innan kastreringen var det mest bråk genom gallren men nu har de bara hälsat. När vi släppte ihop dem igår o idag gjorde vi det i badrummet där de aldrig är normalt sett = ingens revir. Men hon blev stressad o gjorde utfall mot min sambo när han kom för nära. Hade gärna haft dem helt åtskilda ett tag, men bor dessvärre för litet.. Nu är han i vardagsrummet o hon i hallen, alltså en vägg emellan men ingen dörr utan bara en öppning så de går ändå fram till den andra. Alternativet är att sätta en i badrummet men det känns inte helt rätt när de är vana att springa fritt i hela vardagsrummet..

## Comment 4
Author: taylor__lambert

#3 förstår dig, bor själv litet och hade fyra kaniner sammanlagt under en kort tid och alla skulle säras på, det är inte lätt!  
  
Och att ha en i badrummet, asså, ja det finns ju dom som har det, själv skulle inte jag ha det då det finns så mycket bakterier på just marknivån där inne, det är jag dock. Men, en del har det och för dom verkar det ju inte ha varit några problem.  
  
Det går inte om man letar upp någon plywood skiva att sätta för så de inte ser varandra?  
  
Det är svårt det där att introducera kaniner för varandra allra helst om det först funkat och sedan gått snett.  
  
Men som sagt det kastreringen kanske inte har börjat verkat på henne, och att han nu attackerade en gång kan vara för att han inte vill bli slagen igen därför bör de vara ifrån varandra så han inte får en sämre bild utav henne.

## Comment 5
Author: Madde93

#4 tack för ditt svar! Vi får kanske överväga badrummet trots allt.. Om det funkar i det långa loppet är det ju klart värt det i några månader..

## Comment 6
Author: Iaemi

Vänta några veckor till eftersom det bara gått en vecka sedan kasteringen av honan. Sedan kom ihåg att de måste ha STORT utrymme, MÅNGA gömställen och de FÅR jaga varandra och dra hår så länge ingen biter sig fast i den andra. Bryt inte om de bara jagar, de måste få göra upp rangen mellan sig. 

Sen, alla kaniner går inte bra tillsammans så är det bara. Men ge inte upp ännu. Vänta 2-3 veckor så att hennes hormoner lugnar ner sig och låt de sen träffas. :)

## Comment 7
Author: taylor__lambert

Hoppas verkligen att det löser sig för dig :)
