# Släpper päls nu?
Author: lottie350

Min kanin har som sagt varit utekanin i X antal år, men nu i lite mer än 1 månad har jag haft honom fritt inne, och förra veckan märkte jag att han släpper lite päls, får de även mer päls under sommaren om inte sommaren var så speciellt varm? Det är inte mycket hår utan när man klappar honom så får man med lite päls. Eller är det bara så att utekaniner har tjockare päls även på sommaren fast inte lika mycket som på vintern?

## Comment 1
Author: Mysterious

fäller menar du?

## Comment 2
Author: lottie350

ja fäller/släpper sak samma :)

## Comment 3
Author: lottie350

alltså det är inte så här sjukligt släpper päls.

## Comment 4
Author: annaforsgren

min kanin fäller också nu

## Comment 5
Author: Lans

Ja, alltså,,,har man inne kanin som man haft ute på sommarn så brukar dom fälla sen när man tar in dom. Min första kanin som vi hade inne gjorde iaf så. Jag tyckte att hon fällde hela vintern :b fast jag kanske bara minns fel :b

## Comment 6
Author: annaforsgren

min kanin bor ute nu , det har han gjort sen sommarlovet och han började fälla förra veckan..

## Comment 7
Author: lottie350

ah okey så det är inte så ovanligt då alltså

## Comment 8
Author: Lans

Nej, det är nog ingen fara (:

## Comment 9
Author: BuNNaj

Dom släpper/fäller bara sommarpälsen som är lång och tunna för att få kortare och tjockare vinterpäls. Helt naturligt :)
