# Mamma och dotter?
Author: Lizelda

Ifall man tar en kull och vill spara en hona, funkar det att ha den tillsammans med sin mamma hela tiden eller kommer mamman bli aggressiv?

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Allting handlar om personkemin samt ytan är viktig också. Omöjligt att svara på men det ska mycket till att honan blir aggresiv skulle jag säga. Men man vet inte hur de fungerar ihop vid brunst men brukar inte vara några problem 🙂

## Comment 2
Author: Lizelda

Okej, tack :) Stämmer det med andra kaniner också? T ex sätta ihop två vuxna honor eller en hona och hane, kastrerad eller icke kastrerad.

## Comment 3
Author: Fridaaaa

#2 Jag har satt ihop honor, alla över 4 månaders ålder, 2 par var vuxna vid ihopsläpp. Även satt ihop kastrerad hane med hona.

## Comment 4
Author: Storip

Jag har tre honor tillsammans nu, mamma+barn+en annan. ❤️ funkar perf. 🙂

## Comment 5
Author: Lizelda

Okej, tack :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Sålänge det finns gott om yta brukar det inte var några problem alls :-)  
Jag har haft mor och dotter ihop vid flera tillfällen, alltid härligt när de får lite extra sällskap sådär!

## Comment 7
Author: Lizelda

Gott om yta finns det absolut så då blir det nog inga problem :)
