# - måste bara visa ..
Author: lauraa

.. vad min kära pappa hittade när han skulle ut och låsa ladan för natten. Han hörde något pipa och kollade runt lite. Han hittade sju små kattungar + mamma i en kartong. Och eftersom vi har en hund som gärna skulle sätta tänderna i dem var vi tvugna att ta in dem i mitt rum.

Så nu ligger det sju små kattungar och en mammakatt i mtt rum x) Mammakatten brukar stryka omkring här. Vi åkte med henne till veterinären med en stukad tass förra vintern. Vi matar henne även (+ 20 andra hemlösa katter). Hon ser väldigt nöjd ut .. hm ..

Mamma ska ringa någon imorgon och se vad vi ska "göra av dem" ^^ Det har hänt ett par gånger förut, men då har ungarna alltid varit döda när vi hittat dem :/ Vi misstänker att pappan är vår cremefärgade bondis .. Måste kastrera den killen! x)

## Comment 1
Author: Eazyy

Nej så söta! <33

Hoppas ni hittar ett bra hem till dem! :P

## Comment 2
Author: Ellen95

Herregud så sööta<3 hoppas ni hittar bra hem åt dem:)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Vilka sötnosar, hoppas ni hittar hem åt alihoppa

## Comment 4
Author: lauraa

Tack tack :D Ja, det får vi hoppas :)

## Comment 5
Author: KvirrZ

Jättesöta små, hoppas ni hittar bra hem :) Älskar kattungar de är så söta<3

_Tycker absolut att ni ska kastrera eran hankatt på en gång(!), väldigt oansvarigt att ha en okastrerad hankatt gå runt och para honkatter._

## Comment 6
Author: lauraa

**#5** Han är innekatt ^^

## Comment 7
Author: KvirrZ

#6 Hur kan han då para en honkatt ute?

## Comment 8
Author: lauraa

**#7** Smitit ut, antagligen. För vad vi vet är det bara honkatter häromkring. Vi har kollat kön på alla katter som vi sköter om och alla 17 vi sett är honor/kastrerade hanar. Ture kom 16 Augusti (hittekatt) och han bor inne tills vi kastrerat honom. Är fortfarande stressad efter miljöombytet. Känner att ta honom till veterinär inte är bästa boten mot det..

## Comment 9
Author: lauraa

Kan tillägga att vi kastrerade en av de "hemlösa" katterna i Juli.

## Comment 10
Author: senna

Oh så söta! :D

## Comment 11
Author: Keligast

Vad snällt av er att ta hand om kattmamman och kattungarna :) jätte söta små liv **<3** hoppas ni hittar bra hem till dom.

## Comment 12
Author: Lizzan

Vilka sötnosar!:) hoppas ni hittar bra hem till dom!

## Comment 13
Author: SofiaGenne

Naaaw <3

## Comment 14
Author: Tisdus

Gulliga!   <33

## Comment 15
Author: LinaK

#0 gå in på Hittekatter här på iFokus och hör med dom vad du kan göra med kattungarna och dom kanske ha något förslag på vad du kan göra med dom anda hemlösa katterna. Inte roligt för stackars missarna att vara ute på vintern i kyla och minusgrader.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Ohh så söta <33 Har ni 20 katter :O?

## Comment 17
Author: Lippo

Vilka sötingar! ^^

## Comment 18
Author: KajsaM

Vad söta :D Jätter´bra av er att mata alla kaniner och nu ta hand om dom hära! :)

## Comment 19
Author: annaforsgren

lyllos er att hitta kattungar, det vill jag också göraXD

## Comment 20
Author: lauraa

**#15** Kattungarna har vi bestämt att behålla själva och sedan ge bort till släktingar och andra människor vi litar på. De andra hemlösa katterna bor i vår lada på vintern och när det regnar, och enligt veterinären mår de mycket bättre av att leva så, än i "fångenskap" :)

**#16** Vi har 6 katter, men vi sköter om 17 hemlösa katter som bor ute häromkring. Vi ger dem mat, veterinärvård och sånt!

## Comment 21
Author: Stravaganza

Jag tycker att det är jätte snällt av er att ta hand om dem hemlösa katterna! En ros till dig. :)

Dem var hemskt söta! Hoppas ni hittar ett hem åt dem.

## Comment 22
Author: [Borttaget]

#15 Ojsan ;S okej

## Comment 23
Author: [Borttaget]

så fina:D

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Oooh så söta! :')

## Comment 25
Author: flisan93

så söta:)

## Comment 26
Author: twinnie

Ta med dom hit till stockholm :D:D:D då blir tildi gladd :D

## Comment 27
Author: lauraa

**#23**, **#24**, **#25**: Taaack!

**#26**: Hahahhahahahaha. <3

## Comment 28
Author: ciss

Jättebra av er att ta hand om hemlösa katter & att ni även har kastrerat en av dem. Kostar mycket pengar, underbart att folk bryr sig om även hemlösa djur.  
  
Åh vilka söta :)

## Comment 29
Author: lauraa

**#28**: Tack tack! :D Ja, det är vår stora passion :)

## Comment 30
Author: Alexandra13

Vad söta =D

## Comment 31
Author: lauraa

**#30**: Tack :D

Någon som kan katter och vet hur gamla de kan vara? Detta är den mest utvecklade ungen av alla. Alla förutom den gråa har öppnat ögonen liitegrann.

## Comment 32
Author: Sotis

Gud vad sööta:) Hoppas ni hittar bra hem till dom:)

## Comment 33
Author: lauraa

Tack :)

## Comment 34
Author: Frida-L

#31 Hmm, vad kan dom vara? Två - tre veckor kanske :P

## Comment 35
Author: Keligast

#31 Jag borde kunna detta, eftersom vi forskar om katten på biologin :p. Men det står helt stilla när dom öppnar ögonen.
