# Hare och Jätte
Author: soten

Vad är det för skillnad på en Belgisk hare och en Belgisk Jätte? Eller vad är det för skillnad ..

## Comment 1
Author: SaraB

Det är ju två helt olika raser, precis som en hermelin och en dvärgvädur.. ;)

## Comment 2
Author: soten

Jaha XP

## Comment 3
Author: soten

Är det någon som har en bild på en Belgisk "hare"

## Comment 4
Author: Henni-Chan

jajamensan!

## Comment 5
Author: babsan

#4 vad sööt =) !!

## Comment 6
Author: soten

Okej :) Belgiska haren har mindre än vad jag trodde

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#7 Dom är slankare än Jättarna, men dom är nog ganska stora har jag för mig ^^ Här är min BJ som är ca 6 månader på bilden :)

## Comment 8
Author: KvirrZ

Japp, helt olika raser :)

## Comment 9
Author: Tina-A

Belgiska harar är rätt små faktiskt. Eller små och små, medelstor. Det finns dvärg, små, medel, stor och jätteraser. Belgisk jätte räknas till jätteraserna medan belgisk hare räknas till de medelstora raserna :)

Finns faktiskt artiklar om både [Belgisk jätte](../Articles/Read.aspx?ArticleId=a6f7facf-05e7-4b79-9906-8e4b5e4fd588 "http://www.kanin.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=a6f7facf-05e7-4b79-9906-8e4b5e4fd588") och [Belgisk hare](../Articles/Read.aspx?ArticleId=24895daa-a632-4701-82a0-ec4584ee7f84 "http://www.kanin.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=24895daa-a632-4701-82a0-ec4584ee7f84")!

## Comment 10
Author: MarHai

Bild på hare och jätte tillsammans. Grymt dålig kvalité, samt man ser inte storleksskillnaden så bra.  
ska försöka ta en ny bild på båda.

## Comment 11
Author: Flippa

OMG vilka stora kaniner! Skillnad mot min lilla plutt ^^

## Comment 12
Author: soten

Skulle nog KANSKE vilja ha en Belgisk Hare om dom hade mer päls

## Comment 13
Author: sputtnick_plexus

OMG vilka stora kanine ! ^^

fast dom var jättesöta! :)
