# ang flera kaniner ute
Author: Emmieline

såg idag, 5 kaniner. 4 st i en utehage. jätte scheck 2 st och 2 mindre i en och en stor hare i den andra. hagarna har följande! 2 små burar i varje del. en liiiiten vatten skål i stål (vatten skplen jag såg var i en av hagarna) vatten skålen var full med hö.. och en av kaninerna i hage 1 var nästan ute då hen hade grävt sig nästan ut. hage 2 såg ja ej vatten. inge skydd mot solen hade dom. inge skydd mot rovdjur. igenligt sommargästerna så är ägaren dit 1 GÅNG på morgonen och inge mera, och det e runt 30grader + i SOLEN och en liiten skål med vatten som är preincip bara hö i...  

vad är kraven för hage ute? storlek och vatten tillgång och skydd. har ej bild..

## Comment 1
Author: Saffran0Spice

Oavsett husdjur/lantdjur så SKA vatten, mat och skydd finnas tillgängligt.  
Både vid ute och inne viselse

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Om du vet vem ägaren är, tycker jag att du borde prata med den personen. Kaninerna måste ju ha tillgång till vatten och skugga!

## Comment 3
Author: Emmieline

end jag vet är vad hon heter=S

## Comment 4
Author: fossingen

Om du vet vad personen heter kan du väl ringa personen istället/knacka på? Viktigast just nu är väl skydd mot solen och vatten så kaninerna inte kolar av.

Själv har jag hållt på att kola de senaste dagarna..

## Comment 5
Author: Emmieline

det var 5 kaniner i en hage och 1 i den andra. igår när jag var där hade dom nytt vatten på kvällen . vet inte vart hon bor just nu . bara hennes förnamn inget annat=S

Dom hade grävt ett hål under lilla buren som står i hagen så dom ligger där och svalkar sig.

## Comment 6
Author: fossingen

#5 Då har de i alla fall vatten. Bur i hagen? Då får de ju skydd från sol/vind/regn där i? Och isåfall vet jag inte problemet?

Om de nu inte får skydd mot skugga eller dylikt, kan du ju annars lämna en lapp vid buren om det. Då ser ju personen som äger kaninerna det och fixar det mest troligt.

## Comment 7
Author: Evelina!

Alltså, ta det här med ägaren och inte här på ett forum, där ingen (förutom du) kan hjälpa kaninerna det rör sig om. Har skrivit det förr och jag skriver det igen, blir trött på folk som "måste ventilera", när det enda rätta egentligen bara är att snacka med personen det berör.

## Comment 8
Author: Emmieline

hon har ordnat bättre nu=) nu har dom ett ställe att gömma sig på och hon har flyttat på vattnet + gett dom en till vatten skål och kollar till dom 2gånger om dagen

## Comment 9
Author: Emmieline

kaninerna dock bara 4 av 6 st

## Comment 10
Author: Emmieline

.

## Comment 11
Author: Emmieline

nyfiken

## Comment 12
Author: Emmieline

4 av 6 st.

## Comment 13
Author: Emmieline

söta notera lilla vatten skålen på en av bilderna. 

ska finnas en mindre vit där i samma hage som visas och hagen bakom finns det en jätte hare

## Comment 14
Author: Svado

Skulle vilja påstå att dessa kaniner lever ett paradisliv, så jag ser inget problem alls :)

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Verkar ju bra, problemet jag ser är i så fall att det inte är rovdjursskyddat.

Men de har bra yta, skydd mot väder och vind, vatten och tillsyn 2 gånger om dagen.

## Comment 16
Author: Emmieline

Tillsyn 1 gånmg om dagen. deras bur är öppen på 2 sidor alltså inge skydd på 2 av sidorna

## Comment 17
Author: The Animallovers!!!

Kan inte kaninerna göra ungar eftersom dem är så många i samma hage, eller dem är kastrerade?

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#16    Ok, du skrev tillsyn 2 gånger om dagen i #8.

## Comment 19
Author: Emmieline

Hon har dragit ner på tiden igen igenligt dom som hyr huset över sommaren, =S hoppas hon kollar till dom oftar till vintern=S
