# Sele soft
Author: [Borttaget]

Eftersom Betty snart ska börja koppeltränas så undrar jag vilken sele ni rekommenderar. 

Har hört att många rekommenderar Hselen men var tycker ni om denna.?

http://animail.se/sele-soft-till-marsvin-iller-kanin.html

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Fungerande länk: [http://animail.se/sele-soft-till-marsvin-iller-kanin.html](http://animail.se/sele-soft-till-marsvin-iller-kanin.html)

Jag tycker såna selar är värdelösa. Inte suttit bra på kaninerna, ingen bra hållbarhet heller.   
Jag förespråkar h-sele och bröstsele.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag använder H-sele, tycker den är bra för kaniner som inte drar, annars passar bröstselen. Jag skulle personligen inte använda den selen som du länkade till..

## Comment 3
Author: [Borttaget]

T ack för svaren

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag har en sådan sele. Den funkar ganska bra. Men det är ju en smak sak från kanin till kanin :)

## Comment 5
Author: Nallemillan

Jag rekommenderar starkt Bröstselar eller bogselar. Men jag vet att alla kaniner kan inte ha alla selar, så det är individuellt. 

Min minsta har bröst då han är dragig och lite stressad på banan och behöver det stödet medans mina äldre hanar har h selar och honorna bog.

## Comment 6
Author: kanin och häst

Absolut inte! Vi köpte en till min kanin, liksom han smet direkt, och den fick ett stort hål först gången jag använde den. Dessutom passade den absolut inte, och var jätteknepig att få på. Rekommenderar starkt H-Sele, men om man har en kanin som "drar" i kopplet, en bröstsele

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Okej, jag vet inte omo hon drar i kopplet eftersom jag inte provat gå i sele ännu, rekommenderar ni H-sele elr bröstsele so första?

## Comment 8
Author: kanin och häst

#7: skulle säga att du kan köpa en H-sele först... Då får du ju med tiden se om hen är dragig eller inte. Sedan kanske du är som jag och tappar bort selarna hela tiden(xD), och då kan det vara bra att ha flera selar till hands!:)

## Comment 9
Author: pelleozzy

Bröstsele tycker jag är den bästa

## Comment 10
Author: Fia9000

Jag rekommenderar att du köper en H-sele eftersom att både du och kaninen är nya på det här, dels för att den är väldigt lätt att sätta på och så är den ganska rymningssäker om den sitter bra. :) Du ska ändå inte börja dra i kopplet och hålla på och styra innan hon är helt säker i selen och på den tiden hinner du se om hon trivs i den eller inte. Gör hon inte det så får du köpa en bogsele eller bröstsele istället och så har du H-selen som reserv. ;)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Tack för svaren. Det blir nog en H-sele =)
