# 95p
Author: Lans

Alltså hur kan man tycka att det är kul att typ ställa ut kaniner åh så? Vad är vitsen med det? Åh hålla reda på hur mkt poäng dom har hit å dit.

Jag fattar inte :D

## Comment 1
Author: mjoans

de är ju vilket intresse man har! vissa tycker kanske att de är jätte kul att ställa ut och se vad för "betyg" man kan få på sin kanin... Om man har en kanin till avel så vill man kanske ha den lite meriderad!

## Comment 2
Author: ciss

Vissa ÄLSKAR att köra snabba bilar, vissa ÄLSKAR att sminka sig & göra frisyrer, vissa ÄLSKAR hundar, vissa ÄLSKAR marsvin. Och vissa ÄLSKAR att ställa ut sina kaniner. Så är det, kort sagt.

## Comment 3
Author: Keligast

Som Ciss säger. Vissa älskar djur, vissa älskar bilar och vissa älskar att ställa ut sin kanin. Det har blivit en hobby!

## Comment 4
Author: Tina-A

Håller med #2 :)

## Comment 5
Author: KvirrZ

Håller också med Ciss :)

## Comment 6
Author: Agda

När man avlar rasrent så avlar man efter en viss standard. Varje ras ska se ut på ett speciellt sett, och den kanin som är mest identisk med standarden, enligt domaren, får bra poäng.  
Alla som föder upp rasrena har som mål att få kaninerna så identiska med standarden, rastypiska, som möjligt. Så får du bra poäng, då vet du att du fått fram bra djur och är på rätt väg med aveln.

## Comment 7
Author: Lans

Jo jag vet. Klart alla tycker om olika saker liksom (: Fast jag fattar ändå inte riktigt dedär. Att dom ska se ut på ett visst sätt som. Det känns liksom så "ytligt"  (: Som att man skulle skaffa egna barn  å sen ha med dom i massa skönhetstävlingar för å se hur "rastypiska" dom är . haha:D fast det är väl kanske inte riktigt samma sak, men ändå (:

Aja, det är säkert kul att ställa ut å så. Får se om jag gör det ngn gång med lilla söta Tryggur som jag nyss hämtat (:

## Comment 8
Author: flisan93

#2 bra kommenterat:)
