# Kaninhoppning
Author: kanin och häst

Hej, hur högt och långt har era kaniner hoppat? Min ena har hoppat 40 cm högt och 80 cm långt! Han är en lejonhuvad dvv!

## Comment 1
Author: nosa98

Min hane har hoppat dom högst 35cm

## Comment 2
Author: kanin och häst

Var kan man köpa bra hinder?:)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Libra Artic på Facebook

## Comment 4
Author: tussen12

Över 190 cm i längd har min ena hona hoppat. Höjd har jag inte provat på men iallafall 60cm

## Comment 5
Author: [Borttaget]

50 cm i höjd. Vi ska börja träna längd här hemma.

## Comment 6
Author: lovemysack

Rekord på min gård är: 85 cm högt och 245 cm långt :)

## Comment 7
Author: kanin och häst

Vad högt och långt ni har hoppat!:) har idag tänkt testa 45 med honom!:)

## Comment 8
Author: kanin och häst

Han är livrädd för hoppning nu!:( vet inte vad som hänt med honom sedan han blev kastrerad, han blev stressad och rädd och sprang rakt in i hindret,:( HJÄLP!

## Comment 9
Author: Mickis1994

Testa och sänk hinderna tills stressen minskar

## Comment 10
Author: kanin och häst

Jag hade de först på 20, gick inte, så sänkte jag till 10, gick inte och till sist sänkte jag till 3, men det gick inte heller, får väl ge upp hoppningen!:( Men min nya kanin kanske kan hoppa!:) vi har tänkt ta ungar med henne med en kanin som hoppat 85 cm eller mer! Så det blir hoppungar, får längta tills nästa år då vi gör det!:) Men, ska satsa på nåt annat med Lill Flippen då... Men vad? Inte utställning, vad mer finns?

## Comment 11
Author: Fia9000

Min ena hane har hoppat 75cm (?) som högst på en tävling och 160cm som längst hemma. Den andra hoppar ca 40-50cm högt  och 40cm långt när vi tränar hemma. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/images/empty.gif "Glad")

## Comment 12
Author: KajsaK

Min ena hane har hoppat 50 höjd och min ena hona har hoppat 90 längd.

## Comment 13
Author: Cotast

Höjd: 85cm Längd: 240cm
