# Hage/bur
Author: [Borttaget]

Jag skulle gärna vilja se bilder och veta måtten på era hagar samt burar :) Skicka gärna in bilder. Vår bur är som en hage, om jag får gissa så tror jag den är 280x120x120 i cm (Längd, bredd, höjd) jag inte har måtten i huvudet. Två kaniner har vi i den och passar som en liten hage också :) Bilden blir alltid sne >:(

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Inne i buren :) Glöm toaplatsen till höger, de har lärt sig att gå på toa på samma plats xD

## Comment 2
Author: pernillaoscarsson

Har inga bilder på hagarna men honorna på längden tre kompostgaller och på bredden 1½. Hagarna sitter ihop med en skiljevägg emellan då de gärna gosar genom galler men bråkar ifall de är i samma hage.  
  
Den ena hanen har på längden 2 kompostgaller och ett på bredden då han måste ha nät över.  
  
Den andra hanen springer oftast lös i en ganska stor trädgård då han hittar alla vis att ta sig ur sin komposthage på 8 galler (står i en ring). Han är dock aldrig ute utan uppsikt då han enkelt tar sig ut från trädgården för att kela med grannens hundar ;)
