# Färghjälp - teckningshjälp?
Author: Mita75

Sitter och försöker skriva ett härstamningsbevis på våra kaninungar och undrar lite över teckning/färg på några kaniner.. Hoppas att ni kan hjälpa mig.. =) Bilder kommer i inläggen nedan.

## Comment 1
Author: Mita75

Kaninen längst bak är White Svart, men den längst fram? Visst är den Svart WT?

## Comment 2
Author: Mita75

Shadow

## Comment 3
Author: Mita75

Bärgarn

## Comment 4
Author: Mita75

Maja

## Comment 5
Author: Mita75

Unge 4

## Comment 6
Author: Mita75

Sen en fråga till, det finns ju ingen ras som heter 'dvärgkanin'. Kaninerna i inlägg #1 har lejonhuvat i släkten, exakt var det kom in vet jag inte.. Men renrasiga lejonhuvade är de ju inte.. Vad ska man skriva då?

## Comment 7
Author: Mita75

Puffar upp mina funderingar. :)

## Comment 8
Author: Peak303

#1 svart otter wienertecknad. #2 chinchilla eller viltzobel wienertecknad. #3 svart otter wienertecknad #4 chinchilla eller viltzobel wienertecknad #5 vågar jag inte riktigt svara på men skulle vilja säga zobel av något slag. Jag skulle skrivit lejonkorsningar.

## Comment 9
Author: lovemysack

#1 jag tycker den ser ut som chinchilla wt #4 viltzobel #5 viltsiames

## Comment 10
Author: farvendal

Nr 5 ser ut att vara viltsiames

## Comment 11
Author: Mita75

Fler bilder på #5

## Comment 12
Author: Mita75

Också #5

## Comment 13
Author: lovemysack

Japp! #11&12 är viltsiames! :)

## Comment 14
Author: Mita75

Fick tidigare en annan gissning på femman, schwarzgrannen. Vet inte riktigt hur man ska se vad det är..?

## Comment 15
Author: Mita75

Tack för all hjälp #8 #9 och #10 :)

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Vad är det för färg på föräldrarna och mor- och farföräldrar? Går förmodligen utesluta färger på så vis.

## Comment 17
Author: Mita75

#16 mamma är white svart, pappa vit blåögd, mormor och morfar är kaninerna i inlägg 1 och farmor och farfar vit blåögd.

## Comment 18
Author: Peak303

#14: Man kan säga att en schwarzgrannen är en gul chinchilla. :)

## Comment 19
Author: Mita75

#18 så han är en viltsiames då? vad är Zobel för nåt? haha.. försöker lära mig, men det finns ju hur mycket som helst.. :)

## Comment 20
Author: Peak303

#19: kolla på www.kaninfarg.se under A-locus så hittar du information där. Lite jobbigt att skriva via ipaden ^^

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Blev inte mycket lättare tyvärr, eftersom vit blåögd är som en kork på färgtuberna. Den vita färgen döljer alltså kaninens riktiga färg, om du förstår hur jag menar. En vit blåögd är alltså egentligen en annan färg "under" det vita.

## Comment 22
Author: Mita75

#20 Kikar in där.. Tack för tipset. 🙂

#21 aha, ja då blev det inte lättare förstår jag.. men tack för hjälpen iaf. 🙂
