# Vit blåögd - sämre päls??
Author: Mita75

Läste på en sida på fb där en vit blåögd hona skulle säljas och hon hade "riktigt bra päls för att vara vit blåögd". Blev lite fundersam.. Brukar vita blåögda ha sämre päls överlag, på vilket sätt och varför i så fall?

## Comment 1
Author: Peak303

Nej det har jag aldrig hört något om. Vet en vit blåögd dvärgvädurs hane som fått 95,5p samt nga 95p på utställning.. 🤔

## Comment 2
Author: Mita75

#1 Nej, jag hade aldrig hört det heller så kände att jag ville fråga här.. jag upplever mina vita blåögda som lika fina i pälsen som de med andra färger.. =)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Finns en del vbö med kassa pälsar, även om såklart inte alla har det. Precis som när man pratar om "typiska siamesöron" typ. Då pratar vi utställningsmässigt, inte att de är toviga eller att öronen står åt alla håll, bara för att förtydliga, haha.

## Comment 4
Author: Mita75

#3 Hur menar du 'kassa pälsar' - vad är det som är dåligt? är de strävare eller tovar lättare, eller vad är det som gör att de blir sämre?

## Comment 5
Author: Peak303

#3: Men kassa pälsar finns ju egentligen på alla färger om man inte avlar på djur som har bra pälsar egentligen. (Kan ju självklart dyka upp dåliga där med)
