# Krav om man ska ta in kaninvakt
Author: [Borttaget]

Hej satt och tittade på kaninvakt inläggen och undrade om ni hade tyckte att det var ok att om kaninvakten passade tex två kanin hanar samtidigt var det ok i så fall att kanin vakten släppte ut dom tillsammans och detsamma med honor

## Comment 1
Author: Mickis1994

Nu förstår jag inte riktigt vad du menar. Om det skulle vara okej att kaninvakten för någonting utanför sitt förfogande? Varför skulle ens kaninvakten sätta ihop två kaniner som inte bor tillsammans?

## Comment 2
Author: farvendal

Varför skulle det vara okej att släppa ihop två okända kaniner med varandra? Speciellt två hanar. Totalt korkat, en sådan kaninvakt förtjänar ingen.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Innan så när jag passade min kompis kanin så var de en hane och jag hade en hane så dom hade jag på gröne betesbur tillsammans

## Comment 4
Author: farvendal

Då hade du tur att de hanarna inte försökte äta upp varandra. Visst fungerar det ibland, men det är dumt att riskera - speciellt när det handlar om någon annans kanin.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Har aldrig hänt något när jag har släppt i hoppa två hanar. Har gjort det många gånger

## Comment 6
Author: Svado

Till dig som skrev denna tråd:

  

Kaninhanar ska ALDRIG någonsin under några omständigheter sitta i samma bur, eller ens kunna röra vid varandra genom burgallret.

I 99% av fallen kommer kaninerna slåss tills någon dör.

Sätt aldrig någonsin ihop två hanar, snälla rara :(

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag hade blivit rosenrasande om kaninvakten släppt ihop kaniner som inte ska vara ihop av olika anledningar. Det är inte okej någonstans!

## Comment 8
Author: RebeccaG

Jag hade blivit totalt vansinnig.  
Sådant är **inte** okej!

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Läs här ;) http://kanin.ifokus.se/discussions/4d7153deb9cb4622440654af-pussa-inte-2-hankaniner-efter-varandra?4d712496b9cb462141046e78-2 En del hanar hatar andra hanar så mycket att när dess ägare rört vid en annan hane och sedan rör vid den, så blir den vansinnig! Skulle aldrig släppt ihop två hanar tillsammans!

## Comment 10
Author: Peak303

Hade någon som passat mina kaniner släppt ihop 2 hanar så vet jag faktiskt inte vad jag hade gjort, iaf fly förbannad. Två hanar bokstavligt talat kastrerar varandra i värsta fall tar död på varandra..

## Comment 11
Author: hannis :)

#5 Enligt mig är det helt oaceptabelt att man skulle sätta ihop två hanar! De kan bokstavligt talat SLAKTA varandra och ingen av hanarna tycker att det är kul att bli ihopsatt med en annan hane, de blir bara spända och nervösa över att bli ihopsatt med en annan hane, som de troligtvis bara ser som en fiende. Så snälla du, tänk på kaninernas bästa och släpp aldrig ihop två hanar!

## Comment 12
Author: Delilah81

Är något tveksam till TS:   http://kanin.ifokus.se/discussions/533ac4a48e0e747b0e003128-kaninen-dod

Men nåväl.  Naturligtvis sätter man i allmänhet inte ihop främmande kaniner man passar, och i synnerhet inte hanar...

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Det kan kanske vara så att dom trivs bra i hoppa för att dom pappa och son

## Comment 14
Author: RebeccaG

#13 I det vilda umgås inte hanarna med sina ungar, så det hör inte riktigt saken till

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Ok trode det var något med generna

## Comment 16
Author: RebeccaG

#15 Det e möjligt, men hanar ska undvikas att placeras med andra hanar p.g.a. slagsmålsrisken. Det är inte ovanligt att hanar har lemlestat & könsstympat varandra(slitit av ben/öron/svansar/kön)

## Comment 17
Author: VildaVittra

#12 Det där är inte okej gjort av dig. Det har absolut inget med tråden att göra.

## Comment 18
Author: Cotast

Innan någon dömer mig vill jag bara inflika: Ingen av mina kaniner har någonsin morrat eller ens nafsat åt varandra.   
No judge. 

Jag har 3 av mina 4 kaniner ihop, av dessa är samtliga 3 kastrerade. 1 hona & 2 hanar(Hope bor separat för tillfället).   
Hur som helst så är honan en lejonblandis. Hanarna är 2 renrasiga filurer, 1 hermelin & 1 dvärghare. 

Jag har haft kaniner i många år och det har även min mamma.

Jag hade aldrig haft mina kaniner ihop såvida jag inte kan vara helt 110% säker på att det inte kommer hända något. Mina hanar går tillsammans dygnet runt i en lägenhet på 86kvm, detta med en kastrerad hona. 

Jag brukar verkligen inte rekomendera folk att sätta ihop hanar, speciellt inte okastrerade hanar, men det _kan_ gå. Men i TS fall så får jag bara en känsla av att TS inte har en aning om vad han/hon håller på med och har förmänskligat sina kaniner. "Äh, men min pappa och jag går ju hemma tillsammans så då borde ju kaninerna också göra det."

**TS, du utsätter dina kaniner för direkt livsfara genom att ha 2 hanar tillsammans(det gäller även för honor i vissa fall). Ta genast isär dem om dem fortfarande sitter ihop. **

Som jag sagt så _kan_ det funka, men chanserna att det gör det är näst intill astronomiska och ingen kaninägare med vett i skallen skulle bara 'släppa ihop' två hanar utan vidare. 

_Min ihopsättning tog 4 månader innan jag var säker med att låta dem ha fysisk kontakt utan barriärer. _

## Comment 19
Author: Peak303

Kan säga som såhär, detta är resultat efter flera okastrerade hanar tillsammans: 

Denna hane var helt kal på ryggen, 3 stora varbölder var av en inne i munnen. Öppet sår på könet och bitmärken över hela ryggen. **Så vill man verkligen som kaninvakt utsätta någon annans djur för denna fara?**

**Vill inte visa bilden i stort pga om folk inte vill se, den är inte så farlig. Men man öppnar på eget ansvar!**

## Comment 20
Author: Fridaaaa

Skulle kaninvakt släppa ihop mina honor med varandra ja då hade då inte den kaninvakten fått vara kaninvakt mer samt fått stå för ev veterinärkostnader. Vissa av mina honor tål inte varandra, Ella har redan fått ett bett genom galler av Milly, så fick ändra hagarna.

Nej det personen hade varit rökt här.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Ok
