# Kastrera i Malmö?
Author: [Borttaget]

Jag ska kastrera min hankanin Pepper (han är supersnäll, men skvätter ofta då han är väldigt hormondriven). 

Eftersom jag inte riktigt litar på danska läkare eller veterinärer (och eftersom det kostar nästan 2000 kr här) så vill jag kastrera honom i Malmö. Vilken eller vilka kliniker rekommenderar ni? 🙂

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Fågelkliniken är bra: http://fagelkliniken.se/hem dock inte i Malmö men inte allt för långt ifrån

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 Tyvärr är den för långt bort. Mitt resekort gäller bara inom Malmö och jag har ingen bil :/ Får ha den som backup. 😛

## Comment 3
Author: dermot

Tilde, om det krisar sig kanske vi kan hämta dig i malmö och köra till en veterinär du känner för så kan du vara hos oss tills han är klar och kan åka hem :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 Awww Ankäää, du är så snäll! 😃 Det vore ju faktiskt riktigt kul! haha

## Comment 5
Author: slarvigt

Jag kastrerade min kanin på Erikslust och det gick bra och de verkade seriösa och duktiga. Har dock ingen annan erfarenhet av dem, för sedan bytte jag till Fågelkliniken :)

## Comment 6
Author: tilde&twix

Rekommenderar Veterinärgruppen i Tygelsjö. Riktigt trevlig personal som är väldigt engagerade. Dessutom är ena veterinären där smådjursspecialist. Googla fram hemsidan, där finns bland annat priser.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#5 #6 Tack för svar! Ska googla dem :)

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Oj men veterinärgruppen var ju superdyr! Nästan 1200 kr jämfört med ~500 kr som de flesta andra tar. 😮

## Comment 9
Author: Jaaanee

Öresunds veterinärklinik :) Där kostar det 550 kr för en hankanin.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 Har faktiskt en flik uppe med deras hemsida, som jag tänkte spara om det blir dem! :)

## Comment 11
Author: CassandraL

Jag kan också rekomendera Öresunds. Kastrerar alla mina kaniner där

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#11 Ok härligt! :) Ska absolut fundera på dem.
