# Förta parningen - tips och råd
Author: [Borttaget]

Nu har jag fått hem mina första kaniner, en hane och en hona. De är båda ca 10 månader, och jag tänkte ta en kull i vår. Nu undrar jag - hur går jag bäst till väga vid parning? Hur länge ska de bo in sig innan jag provar? Några andra tips och råd? Vad bör jag tänka på, vad kan hända som leder till att jag måste ingripa? Kan jag låta dem gå ihop några dagar eller måste jag ta ut hanen efter att han är färdig? Brukar de bli osams? Ska jag släppa ihop dom i någonderas egen inhägnad i kaninhuset, eller bör jag öppna upp och låta dom få hela huset? Jag har läst lite men vill gärna höra med er som har erfarenhet vad ni tycker.

## Comment 1
Author: Zabbio

Om du inte tänker ha dem ihop - vilket inte rekommenderas då de kommer kunna få ungar hela tiden - så hade jag inte släppt ut dem tillsammans.

Sätt in honan till hanens bur, ha koll så att du ser om de får till det ett par gånger (första gången rensar han mest rören så  det är bra om det tar en eller två gånger till). Lämna dem inte ihop eftersom de kan bråka och skada varandra, speciellt om honan inte vill.

Jag har lämnat hane och hona hop i några veckor, men det finns egentligen ingen mening med det. Blir nog mer stressande att skilja dem sen.

De är redan hyfsat gamla och  våren är här, jag hade satt ihop dem när honan visar ''brunst'' (''the ladyparts'' blir mörkröda) om du inte har någon anledning att vänta.

## Comment 2
Author: *~HamsterHamster~*

Det ända tispet jag har är att inte alls producera mer stackars kaniner :) inte elakt menat men det finns så mpnga kaniner där ute som söker nya hem! 😉

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#1 Tack för svaret. :) Då gör jag det kanske till nästa helg när de båda kommit till ro här.

#2 Jag förstår hur du menar men jag är inte ute efter att föda upp kaniner för nöjes skull. Jag ska för det första bli genbank för att bevara rasen, så ungar behövs om än inte så många för det ändamålet. Men det största syftet med kaninerna är att producera kött till det egna hushållet så nästan alla ungar kommer att slaktas vid lämplig ålder.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Hoppsan hejsan, tänkte ge det ett försök och släppte in honan nyss. Han var först lite osäker på henne men sen fattade han vad som skulle göras. Hon hoppade undan några gånger men sen tror jag att han fick till det. Gled in under henne och höll fast men då tyckte hon det var nog och hoppade undan så det varade i kanske 3 sekunder. Sen hoppade hon bara undan för honom så jag tog ut henne. Nu min fråga - bevittnade jag en fullbordad parning? Var hon inte villig eftersom att hon hoppade undan?

## Comment 5
Author: Zabbio

Hoppade han till rätt kraftigt (rent av föll av) efter att ha pumpat? :) om inte så gick det förmodligen inte hela vägen.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jo det gjorde han, men bara en gång. Men nu går dom ihop så vi får se om hon släpper till (eller har gjort). Låter dem sköta det själva nu. :)
