# färg på ungarna?
Author: Opalen

Hej! Min hona är förhoppningsvis dräktig - dag 3.

Hon är parad med en viltgråbrokad rödförstärkt hane och själv är hon gul/svart japantecknad wienertecknad. Alltså är min fråga: vilka färger kan ungarna tänkas få? tacksam för svar :)

## Comment 1
Author: Mickis1994

Du kommer få viltgrå (med och utan wienerteckning) ungar.  
Förutsatt att pappan inte bär på några andra färger.  
  
Vad för färger har mor-, och farföräldrarna till kullen?

## Comment 2
Author: Opalen

okej. Mamman till honan vet jag är rex dalmatin och pappan vet jag inte. Hanens H-bevis har jag tyvärr inte då det är min kusins kanin.

## Comment 3
Author: Mickis1994

Okej. Viltgrå är en dominant färg därav blir det bara viltgrå. Men finns det tex madagaskar eller viltgul bakom pappan kan det även bli viltgul, japan gul/svart och ev Madagaskar. 🙂

## Comment 4
Author: Opalen

#3 Okej. finns det någon annan färg som skulle kunna komma?

## Comment 5
Author: Mickis1994

#5 Nej tyvärr inte. 🙂 Inte i alla fall med den info som finns.

## Comment 6
Author: Opalen

#5 okej jag ska försöka ta reda på lite mer om dem :)

## Comment 7
Author: Peak303

Vad du sa till mig tidigare så var honan efter en rex och en holländare? dvs. honan är då holländartecknad och **inte** wienertecknad. 🙂

Men som Mickis skrev så kan vi inte säga att det blir mer än viltgrå med japananlag, med eller utan brokning samt holländartecken.

## Comment 8
Author: Opalen

#7 okej :)
